Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Polska odpowiada na apel Stoltenberga. Sejm zajmie się kluczowym dla przyszłości NATO wnioskiem

- Jest pełna wola polityczna z naszej strony, żeby już na tym posiedzeniu Sejmu stanął wniosek ratyfikacyjny dotyczący członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO i żeby Sejm sprawę rozpatrzył, myślę, że tutaj nie będzie z tym problemu - powiedział dzisiaj rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel. Marek Suski poinformował dziennikarzy, że wniosek będzie rozpatrywany w czwartek późnym popołudniem.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Fogiel na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że porządek obrad Sejmu – który dzisiaj rozpocznie dwudniowe posiedzenie – prawdopodobnie zostanie rozszerzony.

"Z rzeczy nowych, które się w porządku obrad powinny znaleźć, możemy potwierdzić, że wpłynął wniosek związany z ratyfikacją członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Będzie to za chwilę dosłownie przedmiotem obrad Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów"

– powiedział rzecznik PiS.

"Jest pełna wola polityczna z naszej strony, żeby to już na tym posiedzeniu Sejmu stanęło i żeby Sejm sprawę rozpatrzył, myślę, że tutaj nie będzie z tym problemu" – dodał.

Około 10.00 Marek Suski z klubu PiS zapowiedział, że w czwartek między godz. 18 a 19.30 Sejm rozpatrzy punkt dotyczący ratyfikacji przystąpienia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Jak dodał, najpierw zostanie omówiony projekt dotyczący Szwecji a później Finlandii; po godz. 19.30 odbędzie się głosowanie.

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Aby Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu.

W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do traktatu północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu i do podpisu prezydenta. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo