Tak werbowano radykalnych muzułmanów. Jeden z zamachów planowany był w trakcie procesji!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Pięciu obywateli Maroka i Meksyku stanęło przed hiszpańskim sądem. Są podejrzewani o werbowanie w hiszpańskich meczetach radykalnych islamistów. To właśnie w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu planowany był zamach terrorystyczny, który miał być przeprowadzony w trakcie chrześcijańskiego nabożeństwa.

Proces w tej sprawie, ze względu na nakaz Sądu Najwyższego, odbywa się przed madryckim sądem po raz drugi. Jak poinformowali adwokaci oskarżonych, ma to służyć rozwianiu wątpliwości co do winy ich klientów, którym postawiono m.in. zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej.

W czerwcu 2018 r. Audiencia Nacional skazał członków tej pięcioosobowej grupy muzułmanów - czterech Marokańczyków i pochodzącą z Meksyku kobietę - na kary pozbawienia wolności od 1,5 roku do 7 lat.

Sędzia madryckiego sądu orzekł wówczas, iż wszyscy podejrzani są winni dżihadystycznej indoktrynacji oraz pochwalania terroryzmu na terenie dwóch meczetów znajdujących się na terenie stołecznej aglomeracji w celu werbowania radykalnych islamistów.

Podczas procesu trzech z oskarżonych przyznało się do zarzucanych czynów, zaś dwoje pozostałych odwołało się od werdyktu do Sądu Najwyższego. Ten zaś z zarzutów ich oczyścił. SN nakazał też przeprowadzenie ponownego procesu przez sąd pierwszej instancji.

Z akt pierwszego procesu wynika, że na czele grupy stał marokański dżihadysta, który wraz ze swoją pochodzącą z Meksyku małżonką poszukiwał wśród hiszpańskich muzułmanów zwolenników radykalnego islamu.

Hiszpańskie media przypominają o innym prowadzonym w ostatnich tygodniach śledztwie dotyczącym pochodzących z Maroka dżihadystów. Ma ono związek z fundacją Al-Muntasir, która w maju przeprowadziła internetową akcję, zachęcając do zamachów przeciwko chrześcijanom i ich świątyniom w Hiszpanii oraz innych krajach Europy.

W kwietniu hiszpańska policja zatrzymała dwóch mieszkających w Sewilli Marokańczyków, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w tym mieście w Wielkim Tygodniu. Zdaniem śledczych obaj mieli związki z Państwem Islamskim.

Według hiszpańskich służb zamach miał zostać przeprowadzony przy użyciu przygotowanego "domowymi metodami" ładunku wybuchowego na bazie nadtlenku acetonu, tzw. TATP. Samobójca zamierzał zdetonować ładunek w tłumie biorących udział w procesji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gorąco przed szczytem G7

Zdjęcie ilustracyjne / By David Monniaux - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=434922

  

W pobliżu Biarritz doszło w piątek wieczorem do starć przeciwników szczytu G7 z policją - poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze. W starciach rannych zostało czterech policjantów, aresztowano 17 demonstrantów.

Do starć doszło w pobliżu obozu przeciwników G7 w niewielkiej miejscowości Urrugne, około 20 km od Biarritz, gdzie w sobotę rozpocznie trzydniowy szczyt grupy G7.

Protestujący próbowali zablokować policji drogę do obozu budując prowizoryczne barykady. Policjanci użyli broni na gumowe kule i gazu łzawiącego.

Nad bezpieczeństwem uczestników szczytu G7 w Biarritz czuwa ponad 13 000 policjantów i żandarmów. Przeciwnicy szczytu planują wielką demonstrację na sobotę w południe.

Francja już po raz siódmy organizuje szczyt najbardziej uprzemysłowionych państw. "Cały rok pracowaliśmy wraz z przedstawicielami ministerstw spraw wewnętrznych państw G7 nad tym, by szczyt w Biarritz był sukcesem" – zapewnił szef francuskiego MSW Christophe Castaner.

Jego zdaniem istnieje ryzyko wystąpień elementów dążących do starć i dopuszczających się przemocy. Od szczytu w Seattle przed dwudziestu laty systematycznie dochodzi do takich zajść – przypomniał.

G7 skupia najbardziej uprzemysłowione państwa świata (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada). Głównym tematem rozmów przywódców w Biarritz, kurortu na południowym zachodzie Francji, być walka z nierównościami, ale jak się oczekuje, będą oni dyskutować także o napięciach w Zatoce Perskiej, amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej czy kwestiach klimatycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl