Tak werbowano radykalnych muzułmanów. Jeden z zamachów planowany był w trakcie procesji!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Pięciu obywateli Maroka i Meksyku stanęło przed hiszpańskim sądem. Są podejrzewani o werbowanie w hiszpańskich meczetach radykalnych islamistów. To właśnie w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu planowany był zamach terrorystyczny, który miał być przeprowadzony w trakcie chrześcijańskiego nabożeństwa.

Proces w tej sprawie, ze względu na nakaz Sądu Najwyższego, odbywa się przed madryckim sądem po raz drugi. Jak poinformowali adwokaci oskarżonych, ma to służyć rozwianiu wątpliwości co do winy ich klientów, którym postawiono m.in. zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej.

W czerwcu 2018 r. Audiencia Nacional skazał członków tej pięcioosobowej grupy muzułmanów - czterech Marokańczyków i pochodzącą z Meksyku kobietę - na kary pozbawienia wolności od 1,5 roku do 7 lat.

Sędzia madryckiego sądu orzekł wówczas, iż wszyscy podejrzani są winni dżihadystycznej indoktrynacji oraz pochwalania terroryzmu na terenie dwóch meczetów znajdujących się na terenie stołecznej aglomeracji w celu werbowania radykalnych islamistów.

Podczas procesu trzech z oskarżonych przyznało się do zarzucanych czynów, zaś dwoje pozostałych odwołało się od werdyktu do Sądu Najwyższego. Ten zaś z zarzutów ich oczyścił. SN nakazał też przeprowadzenie ponownego procesu przez sąd pierwszej instancji.

Z akt pierwszego procesu wynika, że na czele grupy stał marokański dżihadysta, który wraz ze swoją pochodzącą z Meksyku małżonką poszukiwał wśród hiszpańskich muzułmanów zwolenników radykalnego islamu.

Hiszpańskie media przypominają o innym prowadzonym w ostatnich tygodniach śledztwie dotyczącym pochodzących z Maroka dżihadystów. Ma ono związek z fundacją Al-Muntasir, która w maju przeprowadziła internetową akcję, zachęcając do zamachów przeciwko chrześcijanom i ich świątyniom w Hiszpanii oraz innych krajach Europy.

W kwietniu hiszpańska policja zatrzymała dwóch mieszkających w Sewilli Marokańczyków, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w tym mieście w Wielkim Tygodniu. Zdaniem śledczych obaj mieli związki z Państwem Islamskim.

Według hiszpańskich służb zamach miał zostać przeprowadzony przy użyciu przygotowanego "domowymi metodami" ładunku wybuchowego na bazie nadtlenku acetonu, tzw. TATP. Samobójca zamierzał zdetonować ładunek w tłumie biorących udział w procesji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Potężna awaria w Ameryce Południowej. Dwa kraje bez prądu!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Potężna awaria energetyczna pozbawiła w niedzielę rano prądu niemal całą Argentynę i Urugwaj. Poinformowała o tym firma energetyczna Edesur.

Według argentyńskich mediów, awaria nastąpiła około 7 rano miejscowego czasu (ok. południa czasu polskiego) i spowodowała paraliż komunikacyjny w kraju, bo stanęły pociągi, nie działa sygnalizacja świetlna. Dziś mieszkańcy czterech argentyńskich prowincji mieli wybierać władze lokalne.

Awaria dotknęła większość terytorium Argentyny, cały Urugwaj, a także niektóre obszary Brazylii i Paragwaju, co oznacza, że bez prądu jest, jak oceniają media, ok. 48 milionów osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl