Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przejdą szkolenia, podczas których będą uczyć się przetrwania w niesprzyjającym środowisku, przeciwdziałania przechwyceniu przez nieprzyjaciela oraz przeciwdziałania wykorzystaniu w przypadku wzięcia do niewoli.
 
Szkolenie SERE ma być realizowane dla członków Wojsk Obrony Terytorialnej na trzech poziomach zaawansowania. Pierwszy poziom skierowany jest do wszystkich żołnierzy WOT, którzy są na pierwszym roku szkolenia. Drugi poziom dotyczy żołnierzy kompanii lekkich piechoty WOT w III roku szkolenia, a w ostatnim będą uczestniczyć snajperzy w III roku szkolenia.

Jak podaje portal Defence24.pl, celem SERE jest nauczenie żołnierzy przetrwania w każdych warunkach. Sama nazwa pochodzi od pierwszych liter: Survival (przetrwanie w niesprzyjającym środowisku), Evasion (przeciwdziałanie przechwyceniu przez nieprzyjaciela), Resistance (przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku wzięcia do niewoli) oraz Escape (ucieczka lub dotarcie do macierzystego oddziału).