Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

​Ustawa o Radzie Mediów Narodowych zaczęła obowiązywać

Ustawa – która zaczęła obowiązywać od 7 lipca – określa zadania, kompetencje i organizację Rady Mediów Narodowych oraz zasady i tryb powoływania jej członków.

Piotr Galant/Gazeta Polska
Ustawa – która zaczęła obowiązywać od 7 lipca – określa zadania, kompetencje i organizację Rady Mediów Narodowych oraz zasady i tryb powoływania jej członków. Zgodnie z ustawą Rada jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Rada Mediów Narodowych ma liczyć pięciu członków, powoływanych na sześcioletnią kadencję. Trzech członków będzie wybierał Sejm, a dwóch powoła Prezydent RP. Ustawa gwarantuje klubom opozycyjnym udział w pracach tego gremium: prezydent będzie powoływał dwóch członków rady spośród kandydatów zgłoszonych przez kluby parlamentarne lub poselskie tworzone przez ugrupowania, których przedstawiciele nie są członkami rządu.

Członkiem RMD będzie mogła zostać osoba, która wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów. Ponadto osoba ta będzie musiała posiadać obywatelstwo polskie oraz nie być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo.

Członkostwa w Radzie nie można łączyć z pełnieniem funkcji w organach władzy wykonawczej, członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego, zatrudnieniem w administracji rządowej, samorządowej bądź w Kancelarii Prezydenta RP a także z członkostwem w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji lub zatrudnieniem w jej biurze. Rozwiązanie to ma gwarantować członkom tego gremium niezależność personalną i programową.

Pracami Rady będzie kierował jej przewodniczący. Przewodniczącego Rady będą wybierali ze swego grona i odwoływali członkowie tego gremium.

Ustawa przewiduje, że Rada Mediów Narodowych będzie do 31 marca każdego roku przedstawiać Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, premierowi, KRRiT oraz – do informacji publicznej – pisemną informację o działalności w poprzednim roku.

Sejm uchwalił ustawę 22 czerwca 2016 r. 27 czerwca została ona podpisana przez prezydenta. 

 



Źródło: sejm.gov.pl,niezalezna.pl

 

#ustawa #Rada mediów Narodowych #Media Narodowe

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
plk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo