Erdogan do Putina: Jestem pewien, że uda się wznowić transport zbóż

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek Putinowi, że jest pewien, iż uda się wznowić umowę dotyczącą eksportu zboża z ukraińskich portów - poinformowała agencja Reutera.

Putin i Erdogan (zdjęcie z 2012 roku)
kremlin.ru (domena publiczna)

W rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Erdogan powiedział, że Ankara rozmawia ze wszystkimi stronami, aby rozwiązać problemy dotyczące realizacji umowy o eksporcie zboża.

Rosyjskie władze poinformowały w sobotę, że Rosja zawiesza swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym "atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego".

Reuters poinformował też, że odbyła się także rozmowa pomiędzy ministrami obrony obydwu państw - Siergiejem Szojgu i Hulusim Akarem.

Umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie podpisali 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Recep Tayyip Erdogan #Władimir Putin #Rosja #Turcja #kryzys żywnościowy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo