Upały w Wielkiej Brytanii. Ogłoszono stan suszy

Po przedłużającym się okresie upałów brytyjska rządowa agencja środowiska EA ogłosiła w piątek stan suszy w ośmiu z 14 wyróżnianych według jej klasyfikacji regionów Anglii - w południowej, środkowej i wschodniej części kraju. Ostatni raz suszę w Anglii ogłoszono w 2018 roku.

rawpixel

"Podstawowe zapasy wody są bezpieczne. Firmy wodociągowe mają obowiązek zapewnić dostawy i upewniły organy regulacyjne i rząd, że (dostawy) pozostaną stabilne w całym kraju"

- przekazała EA w oświadczeniu. Wielka Brytania jest lepiej "niż kiedykolwiek" przygotowana na okresy suszy, a rząd będzie dalej uważnie obserwował sytuację, w tym wpływ niezwykle wysokich temperatur na rolnictwo i środowisko - dodano.

Rząd brytyjski wezwał społeczności i firmy na obszarach dotkniętych suszą do rozsądnego korzystania z wody. We wtorek w niektórych częściach Anglii i Walii ogłoszono również czterodniowy stan alarmowy w związku z trwającymi upałami.

Ogłoszenie stanu suszy nie powoduje interwencji na szczeblu rządowym, ale pozwala na wprowadzenie ograniczeń przez przedsiębiorstwa wodociągowe w zakresie zarządzania dostawami wody. Wszystkie firmy wodociągowe są zobowiązane do wdrożenia specjalnych planów.

Możliwe jest wprowadzenie restrykcji dotyczących zużycia wody np. przez myjnie samochodowe czy baseny. Rolnicy mogą być poproszeni o ograniczenie zużycia wody potrzebnej do tzw. nawadniania zraszającego. Rząd może wprowadzić restrykcje dotyczące wykorzystania wody w produkcji przemysłowej lub przetwórstwie żywności. Dostęp do niektórych obszarów, takich jak krajowe rezerwaty przyrody, może zostać ograniczony, jeśli w związku z suszą istnieje ryzyko pożaru.

 

 


Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo