Wyjątkowe manewry wojskowe pod Moskwą z udziałem wiekowych czołgów T-34

Żołnierze z 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej niedawno przeprowadzili specjalne ćwiczenia z udziałem kultowych czołgów T-34-85. Manewry w obwodzie moskiewskim zostały przeprowadzone z okazji 80. rocznicy bitwy pod Moskwą.

TwitterMinisterstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

W tych wyjątkowych manewrach wojskowych zaangażowanych było 150 wojskowych z 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej oraz 30 jednostek sprzętu wojskowego w tym kultowe T-34-85. Tylko najlepsi czołgiści zostali dopuszczeni do obsługi czołgów T-34. Żołnierze podczas ćwiczeń prowadzili ogień ostrą amunicją na dystansie od 600 do 1800 metrów z armaty kal. 85 mm.

 

Część z tych czołgów operujących na poligonie w obwodzie moskiewskim  mogło zostać odkupione od Laosu w roku 2019.  Maszyny zostały nabyte aby mogły być wykorzystywane m.in. w defiladach z okazji Dnia Zwycięstwa w różnych rosyjskich miastach. Część z czołgów trafiła również do muzeów i będzie używana przy kręceniu filmów o II wojnie światowej.
 Warto zauważyć, że Związek Sowiecki w latach 1940 - 1946 wyprodukował aż 58 tys. czołgów T-34. Część z tych wozów pancernych była wykorzystywana w wygranej przez Związek Sowiecki  bitwie pod Moskwą trwająca od września 1941 roku do stycznia 1942 roku. Z racji dobrego opancerzenia T-34 czołgi te stanowiły dla wojsk Wermachtu olbrzymie wyzwanie, gdyż wtedy nie dysponował skuteczną bronią przeciwpancerną. 

 

Według ekspertów czołgi T-34 nadal wykorzystywane są podczas wojny domowej w Jemenie. W roku 2019 rebelianci Huti poinformowali o zniszczeniu kilku egzemplarzy T-34-85M będących na wyposażeniu  sił rządowych Jemenu.  Czołgi T-34 znajdują się ponadto na wyposażeniu wojsk zarówno Korei Północnej, Kuby, Namibii, Kongo i Gwinei Bissau. 
 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#T-34 #manewry #obronność ##Rosja #Moskwa #czołgi #II wojna śwatowa

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo