Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Centra handlowe nieprzyjazne dla osób z autyzmem

53 proc. osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wskazało centra handlowe jako miejsca sprawiające najwięcej trudności i najmniej przyjazne - wynika z badania przeprowadzonego przez wspierającą osoby z autyzmem i ich bliskich Fundację JiM.

purple_zeppelin

W Katowicach odbyła się premiera filmu w technologii VR, przybliżająca dzięki trójwymiarowemu obrazowi sposób, w jaki odbierają świat osoby z autyzmem. Film pt. "Jedno centrum - wiele optyk" daje możliwość spojrzenia na galerię handlową oczami nastolatka ze spektrum autyzmu, bombardowanego różnorodnymi bodźcami - światłem czy kakofonią dźwięków.

"Nie tylko centra handlowe, ale również inne ogólnodostępne przestrzenie dostarczają ponadprzeciętnej ilości bodźców, z którymi nie wszyscy radzą sobie w równy sposób"

- podkreśliła podczas konferencji prasowej w Katowicach Katarzyna Niemotko z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego (ROM-E) Metis w Katowicach.

Film powstał jako element działań Galerii Katowickiej na rzecz osób z autyzmem i ich bliskich. Jesienią ubiegłego roku w tym centrum handlowym otwarto tzw. pokój wyciszenia.

Przygotowano go zgodnie z wytycznymi i standardami ROM-E Metis, na co dzień zajmującego się m.in. tematyką autyzmu. Pokój jest miejscem dla klientów, w tym tych najmłodszych, którzy podczas wizyty w galerii potrzebują chwilowego odreagowania napięcia, wyciszenia, odcięcia się od różnorodnych bodźców. Jak poinformowano, średnio korzysta z niego kilkanaście osób miesięcznie.

W ramach projektu "Katowicka dla autyzmu" pracownicy biura administracji, ochrony obiektu oraz chętni najemcy zostali też przeszkoleni przez konsultanta z ROM-E Metis w zakresie rozpoznania i odpowiedniego reagowania na zachowania osób ze spektrum autyzmu. Prawie 80 najemców Galerii Katowickiej włączyło się do akcji, deklarując - w razie potrzeby - wyciszenie muzyki lub zmniejszenie oświetlenia w swoim lokalu na prośbę wchodzącego klienta. Lokale te zostały oznakowane specjalnymi naklejkami.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie tzw. cichych godzin. 2 kwietnia - w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - po raz pierwszy muzyka i reklamy na pasażach handlowych zostały wyłączone w godz. 9-11. "Ciche godziny" docelowo obowiązywać będą w każdą sobotę, w godz. 9 -11. W tym czasie w tzw. częściach wspólnych nie będzie słychać reklam i muzyki. Rozbudowano także aplikację mobilną centrum o moduł nawigacji personalnej, wskazujący najkrótszą drogę do pokoju wyciszenia oraz do lokali tych najemców, którzy włączyli się do akcji.

"Zależy nam, aby swobodnie mógł czuć się u nas każdy klient, również osoby i rodziny z dziećmi ze spektrum autyzmu. Chcemy ułatwić im pobyt w Galerii Katowickiej, czyniąc go bardziej komfortowym, a przy okazji kreować odpowiedzialne postawy"

- powiedziała dyrektor Galerii Katowickiej Joanna Bagińska.

Jak wskazują tegoroczne badania Fundacji JiM, ponad 94 proc. rodziców dzieci ze spektrum autyzmu potwierdziło, że ich dzieci wykazują trudne zachowania, najczęściej właśnie w sklepach i centrach handlowych. Rodzice podali, że pobyt w przestrzeni publicznej ułatwiłyby im: szkolenia dla osób, które mają styczność z osobami ze spektrum autyzmu - 85 proc., redukcja bodźców - 72 proc., tzw. "ciche godziny" - 58 proc., usprawnienia architektoniczne - 17 proc.

Otwarta we wrześniu 2013 r. Galeria Katowicka mieści się w ścisłym centrum Katowic, jest bezpośrednio połączona z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej.

Autyzm to zaburzenie rozwoju o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Nie jest to choroba, lecz inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby ze spektrum autyzmu np. o wiele mocniej niż inne odbierają bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe czy czuciowe. Autyzm może nie być widoczny w pierwszym momencie, a związane z nim nietypowe zachowania mogą być odbierane jako bezczelne czy niegrzeczne. Dzieci, młodzież i dorośli ze spektrum autyzmu często doświadczają nietolerancji. Wiedza o ich zaburzeniu pozwala reagować we właściwy sposób - nie oceniać, lecz pomagać tym osobom bezkonfliktowo funkcjonować w otoczeniu.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo