Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Iga Świątek wygrała z Białorusinką Aryną Sabalenką 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale tenisowego turnieju WTA w Madrycie • • •

Bardzo zła jakość powietrza w kilku regionach kraju

Bardzo złą jakość powietrza odnotowano dziś na wielu stacjach pomiarowych, zwłaszcza na Śląsku - wynika z danych GIOŚ. Bardzo złym powietrzem oddychają także mieszkańcy miejscowości na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, a także w Małopolsce i na Mazowszu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/CC0/imagii

W województwie śląskim bardzo zła jakość powietrza występuje w Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim oraz Żywcu. W województwie małopolskim najgorsza jakość powietrza jest Nowym Targu i Tarnowie.

Na większości stacji pomiarowych w Warszawie jakość powietrza oznaczona jest jako umiarkowana, jest ona jednak bardzo zła w Otwocku.

Bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychają również mieszkańcy Nowej Rudy i Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku oraz Dębicy i Jarosławia na Podkarpaciu.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że stężenie pyłów PM10 wynosi ponad 201 µg/m3, natomiast stężenie pyłów PM2,5 - ponad 121 µg/m3.

Powietrze ma wówczas negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum. Długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#smog #zanieczyszczenie powietrza

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo