Soros wygnany z Turcji

/ Niccolò Caranti; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Open Society, fundacja kontrowersyjnego finansisty George’a Sorosa, poinformowała, że tak szybko, jak to możliwe, zakończy wszelką działalność w Turcji. Rząd Recepa Tayyipa Erdoğana oskarża ją o wspieranie ruchów wywrotowych.

Kilkanaście dni temu władze Turcji zatrzymały trzynastu aktywistów, oskarżonych o współpracę z biznesmenem Osmanem Kavalą, który siedzi w więzieniu od października ub.r., dokąd trafił z powodu oskarżenia o udział w nieudanym puczu i związki z kurdyjskimi separatystami. Według rządu ci ostatni mieli szykować masowe protesty.

Wśród trzynastu zatrzymanych znalazł się także Hakan Altinay, jeden z założycieli tureckiego oddziału Open Society. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan nie ukrywał, że te aresztowania mają związek z Sorosem. „Ten człowiek [Kavala], który finansował terrorystów podczas incydentu w Gezi, już siedzi w więzieniu” – powiedział. – „A kto stoi za nim? Słynny węgierski Żyd Soros. To człowiek, który deleguje ludzi do dzielenia i niszczenia narodów. Ma tak dużo pieniędzy i wydaje je w ten sposób”.

Incydent, o którym mówił Erdoğan, to protest przeciwko przebudowie parku Taksim Gezi w Stambule w 2013 r., który przerodził się w ogólnokrajowe protesty antyrządowe. Udział w nich wzięło 3,5 mln osób, a 22 straciły życie podczas pacyfikacji. Obecnie trwa śledztwo prowadzone przez tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które ma zbadać powiązania pomiędzy Sorosem i jego ludźmi a tamtymi manifestacjami.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...


Kto może głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich? Zobacz szczegóły projektu

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Projektodawcy ocenili w uzasadnieniu, że w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Zgodnie ze złożonym we wtorek projektem PiS, w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Projektowane przepisy stanowią ponadto, że w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

Aby ustawa weszła w życie potrzebna jest zgodna współpraca Sejmu i Senatu, na co liczymy.
- tłumaczy jeden z polityków PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts