Tablicę z jego nazwiskiem odsłonili m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili, prezes IPN Jarosław Szarek i założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki. W uroczystości uczestniczyła także córka Jerzego Turaszwilego - Tamara.

Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili mówił, że niezwykle cieszy się z upamiętnienia Jerzego Turaszwiliego.

On bardzo mocno walczył zarówno po stronie Gruzji jak i Polski. Jesteśmy dumni z tego, że jego skwer jest w Polsce, tu w Krakowie

– powiedział. Przypomniał, że w 2018 r. zarówno Polacy, jak i Gruzini, świętują stulecie niepodległości.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że leżąca tysiące kilometrów od Polski Gruzja to "mały, ale wielki sercem naród".

- Wolność, honor, rodzina to nas łączy – podkreślił.

Przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Gruzja cieszyła się wolnością tylko trzy lata. Złożył Gruzinom najlepsze życzenia z okazji zbliżającego się jubileuszu odzyskania niepodległości, który przypada 26 maja.

Dzisiaj jesteśmy razem. Cieszymy się wolnością i niepodległością

– powiedział Szarek, zaznaczając, że oba narody były wierne chrześcijańskiemu dziedzictwu, z którego czerpały siłę.

Szarek zapowiedział, że IPN jest gotowy sfinansować ustawienie na skwerze niewielkiego obelisku poświęconego gruzińskim oficerom kontraktowym oraz odnowić grób innego gruzińskiego żołnierza, który zmarł w Krakowie: Niko Agniaszwilego. Zaprosił uczestników uroczystości do siedziby IPN w Krakowie na wystawę poświęconą gruzińskim oficerom kontraktowym i zapowiedział, że jesienią wydany zostanie poświęcony im album.

Poseł Kornel Morawiecki przypomniał o słowie "solidarność".

Ono legło u fundamentów nowych czasów - rozpadu Związku Sowieckiego i wolnej Polski po latach faszystowskiej i komunistycznej niewoli oraz wolnej Gruzji po latach komunistycznej niewoli

- powiedział Morawiecki i dodał, że czcimy nie tylko pamięć pokolenia Jerzego Turaszwiliego, ale też tego pokolenia, które walczyło o wolność w końcu lat 80.

Za tę przyjaźń polsko-gruzińską bardzo wszystkim dziękuję. Wierzę, że ona będzie trwała

– dodał.


Jerzy Turaszwili (1901-1977) był gruzińskim oficerem kontraktowym Wojska Polskiego. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Artylerii w 1924 r. został przydzielony do 6. Pułku Artylerii Polowej w Krakowie. Służył do 1939 r. W kampanii wrześniowej, jako dowódca 8. baterii 25. Pułku Artylerii Lekkiej wziął udział w bitwach pod Kutnem, Łęczycą i nad Bzurą, za co został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Od lipca 1944 r. zaangażował się z kolei w działania 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Po wojnie Turaszwili pozostał w Krakowie. Pracował w Przedsiębiorstwie Energoprzem, amatorsko śpiewał w męskim chórze Hejnał. Był też jednym z członków założycieli Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej. W wolnym czasie społecznie trenował kolejne pokolenia osób chcących się uczyć jazdy konnej. Od 1955 r. był sędzią Polskiego Związku Jeździeckiego.