Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kandydat AfD nie będzie wiceszefem parlamentu. Bundestag odrzucił jego kandydaturę

Bundestag odrzucił na swoim inauguracyjnym posiedzeniu kandydaturę Albrechta Glasera z Alternatywy dla Niemiec (AfD) na wiceszefa parlamentu. Nowym przewodniczącym Bundestagu został najbardziej doświadczony niemiecki polityk, Wolfgang Schaeuble.

flickr.com/Herman/CC BY-SA 2.0

Glaser z AfD nie otrzymał w żadnej z trzech tur głosowań wymaganej większości. W ostatniej, w której potrzebował jedynie zwykłej większości, poparło go zaledwie 114 posłów. 545 deputowanych głosowało przeciwko niemu, a 26 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie nad kandydaturą Glasera było pierwszą próbą sił w konfrontacji między antyislamską i antyimigrancką AfD, która po raz pierwszy weszła do parlamentu, a pozostałymi partiami reprezentowanymi w Bundestagu, odmawiającymi współpracy z ich zdaniem nacjonalistycznym i prawicowo-populistycznym ugrupowaniem.

Przeciwnicy zarzucają Glaserowi kwestionowanie zasady swobody wyznania. Były polityk CDU uważa, że islam nie jest religią, lecz ruchem politycznym opartym na szariacie i jest w związku z tym sprzeczny z konstytucją.

Zgodnie z regulaminem Bundestagu każdy klub poselski ma prawo do jednego wiceprzewodniczącego. Jeżeli AfD zaproponuje innego kandydata, na jednym z kolejnych posiedzeń dojdzie do ponownego głosowania.

Kandydaci innych partii uzyskali bez problemu wymaganą większość głosów. Z ramienia CDU/CSU wiceprzewodniczącym został poseł bawarskiej CSU Hans-Peter Friedrich, z SPD Thomas Oppermann, z FDP Wolfgang Kubicki. Stanowiska wiceprzewodniczących zachowały Petra Pau z Lewicy i Claudia Roth z Zielonych.

Wcześniej na przewodniczącego Bundestagu wybrany został Wolfgang Schaeuble. W głosowaniu poparło go 501 posłów. Przeciwko jego kandydaturze było 173 parlamentarzystów, a 30 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu uczestniczyło 705 deputowanych, jeden z nich oddał głos nieważny. Bundestag liczy 709 posłanek i posłów. Najbardziej doświadczony niemiecki polityk zasiada w Bundestagu nieprzerwanie od 1972 roku.

W wybranym 24 września parlamencie zasiadają posłowie siedmiu partii: CDU, CSU, SPD, AfD, FDP, Lewica i Zieloni. Ponieważ CDU i CSU tworzą tradycyjnie jedną frakcję, w nowym Bundestagu jest sześć klubów poselskich.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#bundestag #Niemcy #AfD

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo