Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Potężna awaria na polskiej kolei. Cieszyński: Zwołujemy Zespół ds. Incydentów Krytycznych

Dziś rano nastapiła potężna awaria systemów sterowania ruchem na polskich kolejach. - Awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 kilometrów linii kolejowej w kraju. Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo - poinformowało dzisiaj PKP PLK. Janusz Cieszyński poinformował, że w związku z awarią odbędzie się dzisiaj "posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa".

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Rano informowaliśmy o ogromnej awarii na kolei. "Ok. godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego" - informowały wówczas PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podczas konferencji prasowej PLK przedstawiły szerzej problem, w wyniku którego doszło do paraliżu wielu połączeń kolejowych w kraju.

- Awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 kilometrów linii kolejowej w kraju. Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo

- przekazano.

- Awaria w PKP Polskich Liniach Kolejowych objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom. Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione

- powiedział podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

- Ponieważ zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona - powiedział Skubiszyński.

Dodał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Media branżowe informują, że masowa awaria systemów może być wynikiem cyberataku.

"Wszystko wskazuje na to że mamy do czynienia ze zmasowanym cyberatakiem na infrastrukturę PKP PLK"

- poinformował na Twitterze portal "Węzeł przesiadkowy". W wątku zamieścił listę centrów kierowania ruchem, które objęła awaria.

Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, poinformował na Twitterze o zwołaniu jeszcze dziś "posiedzenia Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" w związku z awarią systemów sterowania na kolei.

W skład Zespołu, zgodnie z tą ustawą, wchodzą przedstawiciele CSIRT MON, CSIRT NASK, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizującego zadania w ramach CSIRT GOV oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pracom zespołu przewodniczy dyrektor RCB.

PKP Intercity ogłosiło, że w związku z awarią, "prosi o rozważenie rezygnacji z podróży" 17 marca. 

- Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego - przekazano.

W krótkim oświadczeniu poinformowano, że "działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów".

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo