Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Konferencja prasowa lekarzy: Robert Fico przejdzie kolejną operację • • •

Przedwojenne kino na festiwalu OKNO

Największa przedwojenna produkcja uświetni Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”, który w dniach 28-30 czerwca odbędzie się w Ełku. Niemy film z 1928 r. „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza po

mat.pras.
Największa przedwojenna produkcja uświetni Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”, który w dniach 28-30 czerwca odbędzie się w Ełku. Niemy film z 1928 r. „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem to prawdziwy skarb polskiej kinematografii.  
 
Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.

Zrekonstruowana wersja filmu wzbogaconego o muzykę skomponowaną współcześnie przez Tadeusza Woźniaka została nieodpłatnie udostępniona na Festiwal „OKNO” przez Filmotekę Narodową. Emisję w Ełckim Centrum Kultury organizatorzy Festiwalu zaplanowali na niedzielę 30 czerwca.

Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” to inicjatywa Kongresu Mediów Niezależnych. Honorowy patronat nad Festiwalem objął biskup ełcki Jerzy Mazur. Współorganizatorem jest Prezydent Miasta Ełk. Tegoroczny Festiwal odbędzie się dniach 28-30 czerwca 2013 r. pod hasłem „Odkrywamy Polskę nieznaną!”

Do końca maja można wysyłać filmy do części konkursowej. Regulamin konkursu Festiwalu i karta zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ksd.media.pl/aktualnosci/1067-festiwal

Osoby zainteresowane udziałem w Festiwalu mogą kontaktować się z biurem organizacyjnym: okno.festiwal@gmail.com

Patronat medialny nad festiwalem objęły:  tygodnik „Sieci”, portale: wNas.pl, wSumie.pl, wPolityce.pl, tygodnik „Gazeta Polska”, portal niezalezna.pl, „Gazeta Polska Codziennie”,  telewizja Republika, telewizja razem.pl, radioWnet.pl, portal niepoprawni.pl, Niepoprawne Radio PL, tygodnik „Nasza Polska”, miesięcznik „Moja Rodzina”, portal Prawy.pl.
 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
niezalezna.pl
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo