Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

W sam czwartek 147 pożarów lasów na terenie kraju

147 pożarów lasów odnotowano w czwartek na terenie kraju - poinformował w piątek rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Na terenie 6 województw obowiązuje alert; Kierzkowski apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad, pozwalających na uniknięcie pożarów.

Strażacy w akcji przy Marywilskiej 44
@MSWiA_GOV_PL - x.com

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski zaznaczył, że na terenie całego kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie części 6 województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Podkreślono w nim, że w piątek i sobotę na tych terenach obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. "Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwon na 112" - zaapelowano.

"Ostatnie dni to wyraźna tendencja wzrostu liczby pożarów lasów. Tylko w czwartek, 16 maja, w całym kraju strażacy gasili 147 pożarów lasów (w środę było ich 125). W maju strażacy interweniowali aż 1081 razy w związku z pożarami w lasach" - podkreślił Kierzkowski.

W czwartek najwięcej pożarów - 58 - odnotowano w województwie mazowieckim. Po 18 w województwach łódzkim i wielkopolskim. Jedynym województwem, w którym nie odnotowano żadnego pożaru, było województwo opolskie.

W 2024 roku odnotowano już 1729 pożarów na terenach leśnych, to o ponad 700 pożarów więcej niż w podobnym czasie w 2023 roku. Spaleniu uległo 855 hektarów powierzchni leśnej. Najwięcej pożarów odnotowano na terenie woj. mazowieckiego - 536, łódzkiego - 172, świętokrzyskiego - 136, dolnośląskiego - 126, wielkopolskiego - 122 oraz lubuskiego - 115" - wyjaśnił Kierzkowski.

Patrząc na miesiące, w styczniu odnotowano 22 pożary, lutym - 36, marcu - 173, kwietniu - 417, a w maju - 1081.

Rzecznik zaapelował do wszystkich przebywających w lasach o przestrzegania podstawowych zasad. Przypomniał, że w lasach i na terenach śródleśnych, na łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych oraz palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#lasy #pożary lasów #straż pożarna #pożar

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo