O formalnym przekazaniu przez wojewodę zarządu nad działką Muzeum II Wojny Światowej dyrektor tej placówki poinformował w piątek na konferencji prasowej. Nawrocki wyjaśnił, że niebawem na przejętym w zarządzanie terenie rozpoczną się badania saperskie mające na celu oczyszczenie go z ewentualnych niewybuchów i niewypałów.

Dyrektor poinformował, że Muzeum nie zamierza dokonywać zmian przy Pomniku Obrońców Wybrzeża ani jego okolicy. W planie jest natomiast dokładne zbadanie przejętej działki przez saperów i archeologów, a następnie budowa placówki muzealnej, która ma opowiedzieć o obronie Westerplatte, ale też innych działaniach wojska polskiego we wrześniu 1939 r. Nawrocki zapowiedział w piątek, że MIIWŚ stara się także o inne - należące dotąd do miasta - działki na terenie półwyspu.

Z zapowiedzi Nawrockiego, a także wcześniejszych informacji z Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że zbliżające się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną zorganizowane 1 września na Westerplatte przez MON oraz Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatnie ponad 20 lat, gdy przejęta w piątek działka należała do miasta, uroczystości te były organizowane przez gdański samorząd.