Abp Jędraszewski: Potrzebna jest wspólnota narodu

– Potrzebna jest nam wspólnota narodu, budowana na najbardziej szlachetnych i pięknych przesłaniach płynących z wysoka, bo to sprawia, że możemy w pełni włączać się w to, co usłyszeli prości pastuszkowie betlejemscy w tę cudowną, cichą noc: „Chwała na wysokości Bogu” – powiedział metropolita krakowski na spotkaniu z przedstawicielami województwa małopolskiego.

Abp Marek Jędraszewski
fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Na opłatku wojewódzkim w Teatrze im. Juliusza Słowackiego abp Marek Jędraszewski mówił o tym, że poczucie bezpieczeństwa jest zawsze wtedy, gdy człowiek jest otwarty na to, co płynie z wysoka.

Jeśli jest otwarty na życie drugiego człowieka od chwili jego poczęcia, kiedy robi wszystko, by drugi człowiek czuł się bezpieczny i mógł szczęśliwie wzrastać, kiedy buduje się najrozmaitsze wspólnoty 
– mówił metropolita.

Niewątpliwie ważną dla wszystkich jest wspólnota narodu. 

Potrzebna jest nam ta wspólnota narodu, budowana na najbardziej szlachetnych i pięknych przesłaniach płynących z wysoka, bo to sprawia, że możemy w pełni włączać się w to, co usłyszeli prości pastuszkowie betlejemscy w tę cudowną, cichą noc: „Chwała na wysokości Bogu” 
– podkreślał arcybiskup.

Wspólnota ta jest budowana wtedy, gdy ludzie łączą się w poczuciu braterstwa i jedności oraz wzajemnego zatroskania o siebie. 

Przez to jest też pokój w ludzkich sercach, pośród tych, którzy są prawdziwie bożego upodobania i dlatego też są ludźmi dobrego serca, dobrej woli 
– dodawał. 

Arcybiskup życzył zebranym, by noc wigilijna obudziła w ludziach to, co najbardziej ważne, piękne, szlachetne i dobre. 

Pozwólmy, by to dobro się w nas wyzwoliło dla dobra innych i żeby ta noc była dla nas cicha cichością wzruszeń, piękna dobrocią serc i żeby była tak szlachetna, jak ten biały opłatek, który będziemy brali do rąk, by wyrazić to, co w nas najbardziej głębokie. Niech to, co przeżyjemy w najbliższe święta promieniuje na nowy rok. Życzmy sobie wszyscy, aby był on dobrym rokiem dla Polski 
– zaznaczał.

Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, dziękował wszystkim za współpracę w minionym roku – przedstawicielom samorządów, administracji rządowej oraz konsulatów. Zwrócił się również do rektorów wyższych uczelni mówiąc, że szkolnictwo wyższe jest obszarem intensywnej współpracy. Podziękował też za gotowość niesienia pomocy wszystkim służbom mundurowym, które czuwają nad bezpieczeństwem Małopolan. Z kolei Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, mówił o skojarzeniach, jakie nasuwają się w związku z Bożym Narodzeniem – o stajence betlejemskiej, choince, wigilii czy o gwiazdce.

 Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl

 

#Małopolska #opłatek #spotkanie opłatkowe #Marek Jędraszewski #Kraków

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo