Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ciąg dalszy sporu w Sądzie Najwyższym. Czego boi się Gersdorf? Opublikowała "wezwanie" do sędziów

Wystarczyło kilka dni, by po kontrowersyjnym orzeczeniu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego głos zabrała pierwsza prezes sądu Małgorzata Gersdorf. Napisała ona... "wezwanie" do sędziów Izby Dyscyplinarnej. Zaapelowała w nim o "powstrzymanie się od wszelkich czynności orzeczniczych".

Małgorzata Gersdorf
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

W wyroku z ubiegłego czwartku Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego - powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada br. - uznała m.in., że polska Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego.

Powyższe orzeczenie spotkało się z ogromną krytyką. Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Tomasz Przesławski stwierdził, że liczy na zakończenie sporu prawnego z udziałem Sądu Najwyższego, gdyż ma on "destrukcyjny wpływ na bezpieczeństwo prawne i pewność prawa".

Okazało się, że krytyka tego orzeczenia nie powstrzymała Małgorzaty Gersdorf. Wystarczyło kilka dni, by wydała ona oświadczenie, a w zasadzie... wezwanie do sędziów.

- Wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach

- oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Jak dodała, kontynuowanie działalności przez tę Izbę stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego.

Oświadczenie prezes Sądu Najwyższego zostało upublicznione dziś. Gersdorf pisze w nim o "zagrożeniu dla stabilności porządku prawnego w Polsce".

- W związku z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 listopada, w którym stwierdzono, że Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym składzie nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz uznano, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego, należy jednoznacznie stwierdzić, że kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce

- podkreśliła Gersdorf.

W celu "zapewnienia ochrony praw uczestników postępowań sądowych, jak również biorąc pod uwagę konieczność uniknięcia pogłębiania się chaosu prawnego" pierwsza prezes Sądu Najwyższego wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej do... "powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach".

- Jednocześnie apeluję o podjęcie natychmiastowych działań ustawodawczych służących rozwiązaniu problemów leżących u podstaw zapadłych orzeczeń

- napisała w swym oświadczeniu prezes Gersdorf.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sąd Najwyższy #izba dyscyplinarna #Małgorzata Gersdorf

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo