Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Nowa edycja akcji "Trenuj z wojskiem". – Każdy może poczuć się jak żołnierz – mówi nam rzecznik WOT

Już w najbliższy weekend Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) włączą się do 5. edycji akcji "Trenuj z Wojskiem". To cykl sobotnich, ośmiogodzinnych szkoleń dla cywilów, podczas których każdy chętny może nauczyć się podstaw wojskowego rzemiosła. Jako pierwsza chętnych przyjmie już w najbliższą sobotę 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. – Chcemy zachęcić ludzi, by złapali przysłowiowego bakcyla i zainteresowali się służbą w armii. Przez te kilka godzin chcemy pokazać, jak ta służba wygląda, by osobiście poczuli jej wymiar – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kolejna edycja akcji Trenuj z Wojskiem
mat. pras. - MON\ DWOT

"Trenuj z wojskiem 5” to cykl sobotnich, otwartych szkoleń wojskowych dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w typowo wojskowych konkurencjach. 8-godzinne, bezpłatne szkolenia prowadzone będą przez wykwalifikowanych instruktorów w wybranych jednostkach wojskowych na terenie całej Polski. Wojskowi instruktorzy zapoznają w trakcie zajęć wszystkich chętnych z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu i wielu innych.

W tym roku do projektu "Trenuj z wojskiem 5” zgłosiło się 20 jednostek wojskowych z całej Polski, w tym aż sześć brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako pierwsza, już w najbliższą sobotę, zaprasza do siebie 7. Pomorska Brygada OT w Gdańsku. 

Wojska Obrony Terytorialnej, wspólnie z innymi jednostkami SZ RP, organizują sobotnie szkolenia dla cywilów. W ich trakcie można poznać wymiar wojskowego rzemiosła, m.in. zapoznać się z zasadami obsługi broni. Są też zajęcia z medycyny pola walki i udzielania pierwszej pomocy. Zawsze też jest prawdziwa, żołnierska grochówka lub ognisko z kiełbaskami. W ten sposób chcemy zachęcić ludzi do służby w armii, by złapali przysłowiowego bakcyla. Szkolenia są po to, by wszyscy chętni zobaczyli, jak wygląda służba w mundurze – podkreśla w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). 

Oczywiście każde tego typu szkolenie trwa kilka godzin, a w takim czasie nie da się wszystkiego opowiedzieć czy pokazać, ale niewątpliwie można przez ten czas zachęcić ludzi do wstępowania w szeregi armii. 

– dodaje nasz rozmówca.

Zawsze mamy pewną swobodę w doborze ćwiczeń. Może to być np. strzelanie z broni małokalibrowej czy też elementy udzielania pierwszej pomocy, taktyki, topografii, pokonywania terenu różnymi sposobami.

– wskazuje rzecznik DWOT.

Zwieńczeniem każdego szkolenia jest wydanie specjalnego certyfikatu dla jego uczestników – podkreśla ppłk Robert Pękala. 

W trakcie szkolenia można będzie też zapoznać się z zasadami wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. Znacznie ułatwia to cały proces i wyjaśnia, gdzie i w jaki sposób należy się zgłosić, by zostać żołnierzem służby terytorialnej.

– kończy nasz rozmówca.

Na 8-godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Do udziału w szkoleniu zaproszeni są wszyscy chętni w wieku od 15 do 65 lat z polskim (tylko) obywatelstwem. "Zapewniamy szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim" – zapewniają wojskowe jednostki. Ich pełna lista dostępna jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Obrony Narodowej. 

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#obronność #WOT #Trenuj z wojskiem #Akcja #cywile #poligon

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wideo