Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

To naprawdę poważny zgrzyt! Rozłam w koalicji? Hołownia otwarcie sprzeciwia się Tuskowi

Donald Tusk chce powoływać nowy skład komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów, jednak... może mieć z tym duży problem. Otwarcie sprzeciwia się temu marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a popiera go też posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Rozłam w koalicji jest widoczny coraz mocniej!

Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Donald Tusk, Władysław Kosinak-Kamysz
Zbigniew Kaczmarek - Gazeta Polska

Komisja zajmująca się badaniem wpływów rosyjskich w Polsce powstała w ubiegłym roku. W sierpniu 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada – już w nowej kadencji – zaprezentowała ona raport cząstkowy i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-2014 r. rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa za służbę partnerską.

Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji, co wstrzymało jej działalność. Komisja pozostaje nieobsadzona - tymczasem Tusk został premierem, Cichocki szefem Kancelarii Sejmu, Siemoniak objął urząd szefa MSWiA po rekonstrukcji rządu, a Sienkiewicz był ministrem kultury i doprowadził do siłowego przejęcia mediów publicznych.

Po tym, jak na Białoruś uciekł sędzia-zdrajca Tomasz Szmydt, bohater wielu publikacji prorządowych mediów, premier Donald Tusk zapowiedział... badanie rosyjskich wpływów. - W najbliższy wtorek ukończony zostanie projekt ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich; jego przyjęcie przez rząd zostało zaplanowane na 21 maja - poinformował przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego ugrupowanie poprze komisję, ale pod warunkiem, że przywrócony zostanie jej poprzedni skład, co jednak na pewno nie nastąpi. Okazuje się, że powołanie nowych członków może być problematyczne przez... podział wśród koalicjantów.

Rozłam w koalicji 13 grudnia?

Okazuje się jednak, że pomysł Tuska nie podoba się koalicjantom Platformy Obywatelskiej. - Kolejna antyrosyjska komisja to zły pomysł. Od ścigania szpiegów są służby, nie komisje sejmowe. Sprawa Szmydta to robota dla kontrwywiadu. Polacy nie potrzebują kolejnego kłótliwego politycznego teatru: potrzebują skutecznych służb i posłów, którzy skupią się na tworzeniu dobrego prawa - napisał marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

"Pełna zgoda" - dodała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Tym samym politycy dwóch koalicyjnych partii otwarcie skrytykowali to, co zapowiada Donald Tusk.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Donald Tusk #bezprawie Tuska #koalicja 13 grudnia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo