Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Zmarł prof. Andrzej Makowski członek Komitetu Naukowego II Konferencji Smoleńskiej

Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 82 lat zmarł wybitny polski kartograf, prof. Andrzej Makowski, wieloletni wykładowca Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

arch.
Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 82 lat zmarł wybitny polski kartograf, prof. Andrzej Makowski, wieloletni wykładowca Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jako członek Prezydium Komitetu Naukowego z ogromnym zaangażowaniem uczestniczył w pracach związanych z przygotowaniem II Konferencji Smoleńskiej. Był sygnatariuszem deklaracji poparcia dla Konferencji Smoleńskiej, w Komitecie Naukowym przewodniczył grupie dyscyplin Geodezja i Archeologia.

Jego zainteresowana naukowo-badawcze koncentrowały się wokół problematyki technologii wydania map, grafiki mapy, percepcji treści i formy mapy oraz teorii barwy w zastosowaniu do kartografii i poligrafii. Podczas jubileuszu 80-lecia w 2011 r. dziękowano mu „za naukę miłości do kartografii”, podkreślano też jego estetyczne spojrzenie na mapę; malarstwo było bowiem jego drugą życiową pasją.

Andrzej Makowski urodził się 23 października 1931 r. w Warszawie, gdzie ukończył Gimnazjum i Liceum im. gen. Jakuba Jasińskiego, a następnie studia inżynierskie w 1954 r. (pomiary podstawowe) i magisterskie w 1956 r. (specjalność: kartografia) na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Studiował również na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (1958-62). Jednocześnie już od 1955 roku pracował na PW, najpierw jako asystent w Zakładzie Reprodukcji Kartograficznej, potem w Zakładzie Kartografii Instytutu Fotogrametrii i Kartografii, następnie jako starszy asystent (1959-65) i adiunkt (1965-77). Odbył wiele staży zawodowych w drukarniach. W 1966 r. obronił na macierzystej uczelni pracę doktorską zatytułowaną „Estetyczny i użytkowy aspekt barwy na mapie” napisaną pod kierunkiem prof. Felicjana Piątkowskiego. Zawarte w niej tezy przyniosły mu uznanie międzynarodowe. W roku 1976 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego rozprawa „Podstawa technologii barwy w kartografii” wprowadziła parametryzację barwy do metodyki opracowywania i produkcji map. W latach 1977-90 był zatrudniony na stanowisku docenta na PW, a od 1991 do 2000 r. – profesora nadzwyczajnego. W 1991 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.

Profesor Makowski współorganizował studia poligraficzne przy WGiK PW (1967-70). Został powołany na stanowisko dziekana tego wydziału w 1984 r., ale już rok później – odwołany z przyczyn politycznych. Senator Politechniki Warszawskiej w latach 1981-83, 1984-85 i 1990-93, zasłużony działacz NSZZ „Solidarność”. Od 1991 do 2003 roku był dyrektorem Instytutu Fotogrametrii i Kartografii oraz kierownikiem Zakładu Kartografii IFiK. Pełnił także inne ważne funkcje na uczelni. Ponadto aktywnie angażował się w prace Komitetu Geodezji PAN (przewodniczący Sekcji Kartografii w latach 1990-2003), przez wiele lat był również redaktorem naczelnym kwartalnika PAN „Geodezja i Kartografia”.

Miał w dorobku prawie 300 publikacji naukowych. Pod jego kierunkiem powstało wzorcowe opracowanie cyfrowe – mapa topograficzna kraju w skali 1:10 000. Miał również spore osiągnięcia dydaktyczne; wypromował 9 doktorów. Kiedy do kartografii weszły technologie cyfrowe, doprowadził do skomputeryzowania laboratoriów Politechniki Warszawskiej. Profesor Makowski znany był z erudycji, wysokiej kultury osobistej i posługiwania się piękną polszczyzną.
 
Jako członek Prezydium Komitetu Naukowego z ogromnym zaangażowaniem uczestniczył w pracach związanych z przygotowaniem II Konferencji Smoleńskiej. Był sygnatariuszem deklaracji poparcia dla Konferencji Smoleńskiej, w Komitecie Naukowym przewodniczył grupie dyscyplin Geodezja i Archeologia. W zmarłym tracimy wybitnego naukowca i autorytet w dziedzinie fotogrametrii tak potrzebny w dalszych pracach nad wykonaniem inwentaryzacji terenu Katastrofy Smoleńskiej.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie 30 października o godz. 13.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Powązkowski.

 



Źródło: geoforum.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
niezalezna.pl
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo