Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Putin odpowie przed trybunałem w Hadze? Niemiecki minister wyjaśnia, jak do tego doprowadzić. "To wskazówka"

Zachód zaczął być przychylny do postulatu Wołodymyra Zełenskiego, który domaga się utworzenia specjalnego trybunału dla rosyjskich przywódców. Sceptyczna wobec tego rozwiązania pozostaje partia rządząca w Niemczech - SPD. Wielu niemieckich prawników krytykuje pomysł prezydenta Ukrainy i sugeruje wzmocnienie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Dziś federalny minister sprawiedliwości, Marco Buschmann wskazał, w jaki sposób przed trybunał w Hadze będzie można doprowadzić prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Władimir Putin
fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126086810

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze "może prowadzić śledztwo przeciwko Putinowi - na przykład za zbrodnie przeciwko ludzkości" - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann.

- To nie jest hipotetyczny przypadek. Bo to, co obserwujemy na Ukrainie, mogłoby zostać uznane przez sądy za zbrodnię przeciwko ludzkości

 - powiedział minister.

Buschmann wskazał przy tym na "celowe niszczenie cywilnej infrastruktury", w wyniku którego "ludzie bez prądu i ogrzewania są narażeni na zimę z temperaturami minus 30 stopni".

- Wskazówką, że Putin jest za to bezpośrednio odpowiedzialny, mogą być np. jego telewizyjne wystąpienia, w których tłumaczy, że jest to pożądana taktyka - stwierdził w sobotę minister sprawiedliwości Niemiec w rozmowie z portalem RND.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena opowiadają się za utworzeniem specjalnego trybunału dla Ukrainy, aby przed nim w przyszłości stanęli rosyjscy przywódcy. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozpoczął już śledztwo w sprawie wojny na Ukrainie, ale Zełenski twierdzi, że funkcjonujący równolegle specjalny trybunał mógłby ścigać szerszy zakres przestępstw.

Ukraina znalazła natychmiastowe wsparcie dla projektu powołania trybunału ze strony swoich partnerów z Europy Wschodniej, republik bałtyckich, Polski i Czech. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i Parlament Europejski już wiosną przyjęły odpowiednie rezolucje. Jednak duże kraje zachodnie długo wstrzymywały się z decyzją. „Niektóre kraje potępiają agresywne wojny, ale nie chcą sobie całkowicie zamknąć drzwi do negocjacji z Moskwą” – skomentował w sierpniu do sierpniu Andrij Smirnow, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

Pod koniec listopada nagle ruszyło się w sprawie powołania specjalnego trybunału, a Komisja Europejska zaproponowała utworzenie trybunału ad hoc. Rada Bezpieczeństwa ONZ już inicjowała takie trybunały (np. w przypadku byłej Jugosławii i Rwandy). „Taka decyzja nie może zmusić Moskwy do współpracy z trybunałem, ale sąd miałby przynajmniej tak potrzebną legitymację międzynarodową” – pisał kilka dni temu „Spiegel”.

30 listopada także francuski MSZ oświadczył, że jest otwarty na powołanie po raz pierwszy specjalnego trybunału.

„Znawcy międzynarodowego prawa karnego byli zdumieni zmianą stanowiska w Paryżu. (…) Obserwatorzy zastanawiali się, czy Paryż wierzy, że groźba procesu skłoni Putina do poddania się”

– komentuje „Spiegel”.

Jeśli chodzi o Niemcy, to grupa parlamentarna CDU/CSU chce złożyć odpowiedni wniosek w Bundestagu.

„Byłoby fatalne, gdyby tylko żołnierze na niższych i średnich szczeblach hierarchii mogli być pociągnięci do odpowiedzialności, a nie najwyższe kierownictwo wojskowe i polityczne”

– napisali wnioskodawcy. Zgadzają się z tym „co do zasady” parlamentarzyści FDP i Zielonych, „podczas gdy SPD jest sceptyczne” – podkreśla „Spiegel”.

Niechętna powoływaniu trybunału jest szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, a niemieccy eksperci od międzynarodowego prawa karnego są podzieleni. Wielu krytykuje pomysł specjalnego trybunału i wzywa do wzmocnienia MTK.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #Władimir Putin #wojna na Ukrainie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo