Krewetki pomogą ludziom i ochronią jedzenie? Polacy wpadli na innowacyjny pomysł

krewetki - zdjęcie ilustracyjne / Jason Goh; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Spółka z Polski, która wyrosła z Politechniki Gdańskiej, chce zrobić biznes kosmetyczny i spożywczy na krewetkach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodzi o pozyskiwanie ze skorupiaków chitozanu.

Jedzenia lepiej nie marnować - także tych jego części, które normalnie jadalne nie są. Szkielety zewnętrzne stawonogów, np. pancerzyki krewetek, zbudowane są z chityny, cukru złożonego, z którego pozyskuje się na skalę przemysłową chitozan. Ze względu na dobre właściwości regenerujące i szybkie tamowanie krwawienia organiczny związek jest wykorzystywany m.in. przy produkcji opatrunków dla wojska.
- informuje „Puls Biznesu”.

Jak się okazuje, wywodzący się z Politechniki Gdańskiej polscy naukowcy, bazując na doświadczeniach z prac nad opatrunkami, opracowali inny pomysł na to, co z nim zrobić.

Na Politechnice od 11 lat prowadzone były prace nad nową technologią, umożliwiającą tworzenie hydrożelu z chitozanu, bez użycia powszechnie stosowanych do tego kwasów.

Chodziło o stworzenie nowego rodzaju opatrunków, choć praktyczne zastosowania tej technologii mogą być szersze.
- tłumaczy Krzysztof Malicki, wiceprezes spółki zajmującej się pozyskiwaniem chitozanu ze skorupiakół.

To nie jedyne zastosowanie chitozanu. Okazuje się, że można go wykorzystać do konserwowania żywności.

Produkty spożywcze, które szybko się psują, można pokryć cieniutką warstwą, co pozwoli na przedłużenie ich trwałości bez użycia ich konserwantów.
- mówi Krzysztof Malicki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

IMGW ostrzega: sztorm, silny wiatr

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w czterech powiatach nadmorskich.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Szczecinie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku. Wiatr południowo-zachodni w strefie brzegowej województwa pomorskiego może osiągnąć w porywach 8 stopni w skali Beauforta. Synoptycy przewidują również przelotne opady deszczu.

Ósmy stopień w skali Beauforta oznacza początkowo sztorm i wicher przechodzący następnie w silny sztorm. Wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie drzew.

Alert obowiązuje do poniedziałku 17 lutego do godziny 23.00. Synoptycy zaznaczają jednak, że ostrzeżenie może być kontynuowane, dlatego zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Ponadto Maria Poświata z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzega przed silnym wiatrem w czterech powiatach nadmorskich - słupskim, lęborskim, wejherowskim oraz puckim. Średnia prędkość południowo-zachodniego wiatru wyniesie od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 85 km/h.

Jak przewidują synoptycy, wieczorem wiatr powinien zacząć słabnąć. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje do poniedziałku 17 lutego do godziny 20.00.

Pierwszy najniższy stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts