Krewetki pomogą ludziom i ochronią jedzenie? Polacy wpadli na innowacyjny pomysł

krewetki - zdjęcie ilustracyjne / Jason Goh; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Spółka z Polski, która wyrosła z Politechniki Gdańskiej, chce zrobić biznes kosmetyczny i spożywczy na krewetkach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodzi o pozyskiwanie ze skorupiaków chitozanu.

Jedzenia lepiej nie marnować - także tych jego części, które normalnie jadalne nie są. Szkielety zewnętrzne stawonogów, np. pancerzyki krewetek, zbudowane są z chityny, cukru złożonego, z którego pozyskuje się na skalę przemysłową chitozan. Ze względu na dobre właściwości regenerujące i szybkie tamowanie krwawienia organiczny związek jest wykorzystywany m.in. przy produkcji opatrunków dla wojska.
- informuje „Puls Biznesu”.

Jak się okazuje, wywodzący się z Politechniki Gdańskiej polscy naukowcy, bazując na doświadczeniach z prac nad opatrunkami, opracowali inny pomysł na to, co z nim zrobić.

Na Politechnice od 11 lat prowadzone były prace nad nową technologią, umożliwiającą tworzenie hydrożelu z chitozanu, bez użycia powszechnie stosowanych do tego kwasów.

Chodziło o stworzenie nowego rodzaju opatrunków, choć praktyczne zastosowania tej technologii mogą być szersze.
- tłumaczy Krzysztof Malicki, wiceprezes spółki zajmującej się pozyskiwaniem chitozanu ze skorupiakół.

To nie jedyne zastosowanie chitozanu. Okazuje się, że można go wykorzystać do konserwowania żywności.

Produkty spożywcze, które szybko się psują, można pokryć cieniutką warstwą, co pozwoli na przedłużenie ich trwałości bez użycia ich konserwantów.
- mówi Krzysztof Malicki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSWiA: Wybory przebiegły spokojnie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wybory przebiegły w sposób spokojny – ocenił w piątek podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. Odnotowano 48 przestępstw i 299 wykroczeń. To nieduża liczba, jeżeli chodzi o skalę wydarzenia – powiedział wiceminister.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "paktu senackiego" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

Poboży w rozmowie z radiem PR 24 podziękował także "wszystkim funkcjonariuszom policji i służb za sprawny i bezpieczny czas jaki mieliśmy podczas wyborów".

Jak mówił, "od 12 października ponad 53 tys. funkcjonariuszy Polskiej Policji było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyborów".

Wiceminister przypomniał także, że "kampania wyborcza to dziesiątki zgromadzeń, które przebiegały w sposób spokojny". "Policja dawała ochronę wszelkim formom manifestacji, demonstracji i wieców" – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl