Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

PGE Energia Odnawialna ma nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV – Gutki i Gutki 2 – o łącznej mocy 12 MW. Łącznie do końca 2023 r. Grupa PGE będzie posiadać w eksploatacji lub w budowie elektrownie PV o łącznej mocy ok. 500 MW. PGE systematycznie powiększa swoje portfolio projektów fotowoltaicznych. Już dziś na cele inwestycyjne ma zabezpieczonych ok. 3 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW.

Farmy fotowoltaiczne
Departament Komunikacji PGE GiEK

Nowe instalacje słoneczne Gutki i Gutki 2 powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.

– Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Podlasiu to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. To przedsięwzięcie od podstaw rozwijane było przez PGE Energia Odnawialna. Zostało ono zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 540 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce

– mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Przygotowania do realizacji inwestycji zostały zapoczątkowane przez PGE Energia Odnawialna wydzierżawieniem gruntu w 2020 r. Pod koniec 2021 r. uzyskano pozwolenia na budowę, a sama budowa rozpoczęła się w połowie 2022 r.

Energia elektryczna dla blisko 7 tys. gospodarstw domowych

Instalacje PV Gutki i Gutki 2 składają się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych. Powstały na działce o powierzchni 15,7 ha. Panele o łącznej mocy 12 MW zamontowane na nowych farmach PGE będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad 14 GWh rocznie. Dzięki temu energia elektryczna trafi do blisko 7 tys. gospodarstw domowych. Budowa farm fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Każda z farm otrzymała 13 mln 908 tys. 506 zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoliło na sfinansowanie ponad 60 proc. wartości inwestycji. Pożyczki spłacane będą przez 15 lat, z możliwością umorzenia 20 proc. wartości.

Warto dodać, że otwarte właśnie nowe farmy fotowoltaiczne PGE na Podlasiu są jednymi z kilku realizowanych obecnie przez Grupę PGE inwestycji w ramach programu PV. Dwie uruchomione we wrześniu duże elektrownie słoneczne o łącznej mocy 13 MW produkują już energię elektryczną w powiecie łosickim na Mazowszu. Jesienią gotowa do przyłączenia do sieci będzie kolejna elektrownia słoneczna na Podlasiu – PV Augustynka o mocy 25 MW. Inna instalacja w tym regionie – farma o mocy do 10 MW – powstanie w powiecie kolneńskim. Farmy PV o mniejszej mocy – po 2 MW – powstaną w województwie lubuskim i w Wielkopolsce, w pobliżu Kalisza, a także na południowym zachodzie Dolnego Śląska. Na początku października oficjalnie otwarty zostanie I etap PV Jeziórko na Podkarpaciu o mocy 50 MW. To jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Docelową moc aż 100 MW projekt Jeziórko osiągnie do końca I kwartału 2024 r. PGE ma już także podpisane kontrakty na budowę kolejnych elektrowni PV o łącznej mocy 32 MW, m.in. na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Pomorzu. W najbliższym czasie będzie też rozstrzygać przetargi na wybudowanie kolejnych. Łącznie do końca 2023 r. Grupa PGE będzie posiadać w eksploatacji lub w budowie elektrownie PV o łącznej mocy ok. 500 MW. PGE systematycznie powiększa swoje portfolio projektów fotowoltaicznych. Już dziś na cele inwestycyjne ma zabezpieczonych ok. 3 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW. Grupa PGE planuje do 2030 r. osiągnąć 3 GW łącznej mocy zainstalowanej w technologii fotowoltaiki.

Nowe farmy fotowoltaiczne PGE na PodlasiuPGE Energia Odnawialna / PGE

Wiatr też daje zieloną energię

PGE inwestuje też w czystą energię wiatrową. PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE nabyła niedawno Farmę Wiatrową Zalesie o mocy 24,85 MW. Nowa inwestycja może zapewnić dostawy czystej energii dla blisko 38 tys. gospodarstw domowych i pozwoli na redukcję emisji CO2 o ponad 61 tys. ton rocznie.

– Konsekwentnie rozbudowujemy nasz portfel zeroemisyjnych źródeł, nie tylko realizując własne inwestycje, ale również poprzez akwizycje perspektywicznych aktywów. W te działania wpisuje się zakup Farmy Wiatrowej Zalesie, która została uruchomiona 1 września br. Po tej transakcji zwiększyliśmy naszą moc zainstalowaną w obszarze energetyki wiatrowej na lądzie do blisko 800 MW i ugruntowaliśmy naszą pozycję lidera energetyki odnawialnej w Polsce

– podkreśla Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Elektrownia zlokalizowana jest w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Płośnica w powiecie działdowskim. Składa się na nią 7 turbin o mocy 3,55 MW każda. Grupa PGE po tej transakcji posiada w swoim portfelu elektrownie wiatrowe o łącznej mocy blisko 800 MW. W kolejnych latach te moce zostaną zwiększone – PGE Energia Odnawialna planuje docelowo osiągnąć poziom 1,5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych.

Warto podkreślić, że należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 29 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2478 MW.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#farmy fotowoltaiczne #PGE #energia odnawialna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariusz Andrzej Urbanke
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo