Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kanadyjski wywiad ostrzega przed TikTokiem. W tle - niejawne operacje

Dyrektor kanadyjskiej agencji wywiadu David Vigneault ostrzegł przed korzystaniem z TikToka i udostępnianiem informacji w tej aplikacji. Podkreślił, że młodzi ludzie powinni zadbać o swoją prywatność.

TikTok
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

"Powiedziałbym, że absolutnie nie rekomenduję nikomu korzystania z TikToka"

- powiedział Vigneault publicznemu nadawcy CBC, który w piątek opublikował zapis rozmowy. Vigneault zwrócił uwagę, że aplikacja jest tak zaprojektowana, by sukcesywnie zbierać dane o użytkownikach, a dane te są "dostępne dla rządu Chin".

W dorocznym raporcie kanadyjskiego wywiadu (Canadian Security Intelligence Service - CSIS) opublikowanym w ubiegłym tygodniu, CSIS podkreślił, że Chiny mają jeden z największych na świecie i najaktywniejszych systemów bezpieczeństwa i wywiadu.

"Choć przede wszystkim koncentruje się on na zapewnieniu trwania Komunistycznej Partii Chin, chiński wywiad aktywnie prowadzi niejawne operacje, których celem są demokratyczne kraje świata (…) i chińska diaspora"

- podkreślono w raporcie. Chińskie prawo wymaga od ub.r. nie tylko udostępniania rządowi danych przechowywanych na serwerach w Chinach, ale także "wymagaja od obywateli Chin wszędzie na świecie, by współpracowali i pomagali chińskiemu wywiadowi". "Z tego punktu widzenia, w różny sposób, stanowi to zagrożenie dla naszego sposobu życia" - komentował szef CSIS w rozmowie z CBC.

Vigneault odniósł się do popularności TikToka wśród młodych ludzi i potencjalnych konsekwencji w przyszłości.

"Większość ludzi powie – a cóż to za problem dla nastolatka, że jego dane są na TikToku. Za pięć lat, za dziesięć, ten nastolatek będzie młodym dorosłym (…) Jeśli z jakiegokolwiek powodu znajdziesz się na celowniku Chin, będą mieli dużo informacji o tobie"

- powiedział Vigneault.

Według analizy opublikowanej latem 2022 r. przez ekspertów holenderskiego VPNOverview.com po zbadaniu zakresu danych, do których uzyskują dostęp popularne aplikacje używane do modyfikacji wyglądu twarzy, wiele z tych aplikacji pobiera dane, które do przekształcania zdjęć nie są potrzebne. TikTok jest aplikacją, która pobiera najwięcej danych i przechowuje bez ograniczeń czasowych.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo