Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pierwsze w Polsce monety z wizerunkami Żołnierzy Niezłomnych! Na początek „Inka”

Działająca przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce fundacja rozpoczęła bicie monet z wizerunkami Niezłomnych. Jako pierwszy wypuszczono numizmat z wizerunkiem Danuty Siedzikówny „Inki”.

Fundacja „Muzeum Żołnierzy Wyklętych”
Działająca przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce fundacja rozpoczęła bicie monet z wizerunkami Niezłomnych. Jako pierwszy wypuszczono numizmat z wizerunkiem Danuty Siedzikówny „Inki”. Monety – które nazwano Wilki – są formą podziękowania dla darczyńców, którzy wesprą ostrołęckie muzeum.

Chcemy wszystkim ludziom dobrej woli, przyjaciołom naszej idei powołania do życia pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z miejsca podziękować za dary serca, które przekazywane są jako wsparcie naszych działań. Działań, które mają przecież na celu upamiętnienie tych, którzy dla nas poświęcili to co najcenniejsze – własne życie. Oni „zachowali się jak trzeba” dziś my chcemy „zachować się jak trzeba” – tłumaczy Jacek Karczewski, pełnomocnik prezydenta Ostrołęki ds. muzeum.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister z PO nie wsparł Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Polacy sami zbiorą pieniądze

Właśnie dlatego Fundacja „Muzeum Żołnierzy Wyklętych” – mając na sercu wsparcie budowy tego muzeum,  a także potrzebę podziękowania choć w symboliczny sposób wszystkim darczyńcom – rozpoczyna bicie monet o nominałach 1 Wilk w mosiądzu i 10 Wików w czystym srebrze.

Naszym celem jest uwiecznienie na numizmatach wszystkich słynnych Żołnierzy Wyklętych, którzy zostaną zgłoszeni przez organizacje działające na rzecz upamiętnienia ich walki. Docelowo kolekcja będzie swoistego rodzaju pomnikiem dla heroicznych obrońców naszej Ojczyzny. Monety są bite w mosiądzu i srebrze. Zaczynamy od sanitariuszki  V  Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny „Inki”, następne monety – jeszcze w marcu bieżącego roku – będą z wizerunkiem prezesa WiN-u pułkownika Łukasza  Konrada Cieplińskiego ps. „Pług”, kolejne z rotmistrzem Witoldem Pileckim, potem będzie „Ogień”, „Lalek”, „Zapora”, „Łupaszka” i inni. Czekamy też na państwa podpowiedzi dotyczące osób, które uwiecznimy w naszej kolekcji – podkreśla Karczewski.

Monety będą trafiać do osób, które wspierają budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Każdy darczyńca, który ofiaruje minimum 10 złotych, może liczyć na prezent w postaci monety mosiężnej (średnica 32 mm). Moneta w czystym srebrze próby 999.9 o wadze pół uncji to jest około 15,6 grama (średnica 32 mm) przeznaczona jest jako wyraz wdzięczności dla ofiarodawców, którzy przekażą minimum 100 złotych. – Ponieważ wszystkie darowizny przeznaczmy na budujące się muzeum, będziemy prosili o pokrycie kosztów przesyłki listem poleconym lub paczką – dodaje Karczewski.

Więcej informacji na temat monet można znaleźć na stronie muzeumzolnierzywykletych.pl


fot. Fundacja „Muzeum Żołnierzy Wyklętych”

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
plk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo