Zwiozą nam przestępców » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Rosja zaatakuje kolejne państwo? Niepokojące doniesienia ze Szwecji: „musimy wzmocnić obronę powietrzną”

„Możliwy jest atak Rosji na kolejne państwo. Musimy znacznie wzmocnić obronę powietrzną” – takie zalecenia przedstawił rządowi w Sztokholmie naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych. Ostrzeżenie dotyczy coraz bardziej realnej możliwości zbrojnego ataku ze strony Rosji na kolejne państwo. Dokument z zaleceniami ma być podstawą decyzji władz Szwecji dotyczących nakładów na wojsko, a także polityki obronnej w latach 2025-35, czyli już po akcesji państwa do NATO.

Rosja zaatakuje kolejne państwo? Niepokojące doniesienia ze Szwecji: „musimy wzmocnić obronę powietrzną”
By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73839226

Generał Micael Byden, naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, podkreśla, że mimo ogromnych strat poniesionych przez Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę, część rosyjskiej armii nadal utrzymuje zdolności bojowe.

Chociaż straty Rosji po inwazji na Ukrainę uważa się za duże, to część rosyjskiej armii jest dotknięta wojną w mniejszym stopniu. Rosjanie wciąż dysponują m.in. dużą częścią marynarki wojennej, sił powietrznych oraz strategicznymi siłami jądrowymi.

– podkreślił naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych generał Micael Byden.

Generał Byden nie sprecyzował jednak, który kraj jest najbardziej zagrożony.

Członkostwo Szwecji w NATO

W kontekście ewentualnego członkostwa w NATO, Byden zaznacza, że „przynależność do NATO oznacza, że Szwecja będzie uczestniczyć w odstraszaniu i obronie przed atakiem zbrojnym nawet poza granicami kraju” W związku z tym wśród zaleceń przedstawionych szwedzkiemu rządowi znalazły się strategiczne zmiany z naciskiem na wzmocnienie obrony powietrznej poprzez inwestycje w drony oraz środki obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Szwedzka armia w gotowości

Jako priorytet wskazano również przygotowanie dwóch brygad armii do uczestnictwa w operacjach lądowych NATO na wczesnym etapie. Rozwój logistyki oraz poprawa interoperacyjności z systemem dowodzenia NATO są równie istotne – umożliwiają bowiem Szwecji pełnienie roli bazy i obszaru transportu dla sojuszniczych jednostek.

Szwecja zwiększy limit poborowych

W dokumencie zasugerowano również zwiększenie liczby poborowych do 10 tys. żołnierzy rocznie do 2030 roku, mające na celu rozwój profesjonalnej armii. Jednocześnie zaleca się powstrzymanie tworzenia dodatkowych jednostek organizacyjnych w krótkim okresie, skupiając się raczej na wzmocnieniu istniejących oddziałów oraz dostarczeniu im odpowiedniego wyposażenia.

Wydatki na obronność

We wrześniu rząd Szwecji ogłosił rekordowy wzrost nakładów na obronność na rok 2024, dążąc do osiągnięcia wymaganego przez NATO poziomu wydatków zbrojeniowych na poziomie 2% PKB. Budżet szwedzkich sił zbrojnych ma w przyszłym roku wynieść 119 mld koron (około 46 mld zł). Oznacza to największy w historii wzrost, wynoszący 27 mld koron (28 proc.) w porównaniu z rokiem 2023. Ma to pozwolić na kontynuację inwestycji w uzbrojenie, m.in. systemy artyleryjskie, samoloty transportowe i okręty, a także w dalszy rozwój i produkcję samolotów Gripen JAS 39E oraz łodzi podwodnych Blekinge.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, forsvarsmakten.se

 

#Ukraina #wojna #Rosja #Szwecja #NATO

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo