niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

NASZ NEWS: Tusk nie może zasłaniać się immunitetem. Eksperci nie mają wątpliwości

Dodano: 21.04.2017 [09:03]
NASZ NEWS: Tusk nie może zasłaniać się immunitetem. Eksperci nie mają wątpliwości  - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że jego urząd jest w pełni objęty immunitetem i nie musi zeznawać w prokuraturze. Chodzi o przesłuchanie w sprawie domniemanej współpracy polskiej służby specjalnej SKW i rosyjskiego FSB w 2011 r.

Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień przez byłych szefów SKW podczas zawarcia umowy z FSB w zakresie współpracy między wywiadami obu państw. Na podstawie dostępnych dokumentów, to właśnie Donald Tusk - sprawujący wówczas urząd premiera RP - wydał zgodę na tę współpracę. Obecne kierownictwo SKW przypomina, że umowa ta ,,nie zabezpieczała polskich interesów w zakresie informacji niejawnych, ani nie uwzględniała interesów innych członków NATO’’.

Immunitet, na który powołuje się Tusk, przysługuje przewodniczącemu RE na podstawie przepisów prawa europejskiego. Traktat o Funkcjonowaniu UE wraz z uzupełniającym Protokołem nr 7 stwierdzają, że urzędnicy UE są objęci immunitetem jurysdykcyjnym w przypadku wykonywania jego czynności służbowych.  

Sam protokół (a w szczególności artykuł 12) dotyczący zakresu immunitetów i przywilejów urzędników UE był wielokrotnie krytykowany w mediach. Już w 2014 r.portal POLITICO.EU powołując się na śledztwo European Voice, alarmował że niejasno sformułowane przepisy odnośnie immunitetów mogą skutkować całkowitym brakiem odpowiedzialności unijnych urzędników przed organami ścigania.

Niemniej jednak komentatorzy zauważają, że immunitet nie obowiązuje eurodeputowanych w przypadku wezwania w charakterze świadka. W przypadku eurodeputowanych, wniosek o uchylenie immunitetu nie jest konieczny gdy poseł został wezwany do wystąpienia w charakterze świadka lub biegłego.

W przeciwieństwie do wyżej wspomnianego regulaminu Parlamentu Europejskiego, podobny regulamin opracowany dla Rady Europejskiej nie zawiera takiego przepisu. Nie oznacza to jednak, że immunitet jest przyznany przewodniczącemu RE bez ograniczeń.

Jednocześnie eksperci prawa europejskiego przypominają, że może on zostać uchylony na wniosek państwa członkowskiego jeżeli np.urzędnik dopuścił się złamania obowiązujących przepisów prawa krajowego.

W marcu br. media informowały o uchyleniu immunitetu eurodeputowanej Marie Le Pen. Immunitet Le Pen został uchylony większością głosów parlamentarzystów na wniosek francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Prokuratura francuska oskarżyła Le Pen o podżeganie do terroryzmu. Chodziło o wpisy na Twitterze opublikowane przez Le Pen na jej koncie w 2015 r.przedstawiające brutalne zdjęcia morderstw popełnionych przez ISIS. Francuskie prawo karne zabrania publikowania treści nawołujących do przemocy oraz takich, które mogą podżegać do terroryzmu. Wobec Le Pen toczy się również postępowanie w związku ze śledztwem w sprawie fikcyjnego zatrudniania pracowników na koszt PE.
Autorka jest ekspertem prawa europejskiego i międzynarodowego.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Polska nie wystawila kandydatury Tuska wiec Donald Tusk nie jest wedlug Polski Przewodniczącym Rady Europejskiej.

Polska nie glosowala na wybor Volksdeutcha Donalda Tuska, jego wybor na Przewodniczącego Rady Europejskiej nie jest prawomocny, i nie jest uznany przez Polske, wiec nie moze byc uznany przez Unie Europejska!

Aresztowac bandyte Donalda Tuska!

Nawet Kaczyński się na to nie odważy, bo notowania spadły by do 10%, a niezdecydowani definitywnie by się odwrócili.

za dużo razem wódki wypili... przecież został przez niego wyasygnowany na długie osiem lat PO st komunistycznej agresywnej paranoi... która jest zresztą kontynuowana do dzisiaj, tylko w łagodniejszym bardziej tolerancyjnym wymiarze?...

publiczne gadki jednego czy drugiego stanowią tylko wytrenowane przez ostatnie siedemdziesiąt trzy lata bezczelne umizgi skierowane do nie wtajemniczonych Polaków permanentnie ignorujących manipulacyjne czyny jednego i drugiego... wspomagane przez setki współpracujących z nimi pożytecznych, łasych na mamonę, sowieckich idiotów i Prezydenta Ele Melka z unii wolności...

I tak mu nic nie zrobicie bo trzęsiecie portkami przed Brukselą!

No i co "krolu", las sie zbliza do Brukseli, ale i juz w
Sopocie do Twego domu, tez!

Tego dziada, za lep i na szafot, tyle krzywdy wyrzadzil Polsce i Polakom ,ze bez sadu wykonac sie powinno wyrok. Po drugie jaki on w tej UE, tam zasiadaja w wiekszosci odpryski mozgowe, wiec ta cala unia sie rozpada sama, od srodka i nie pomoga Korupcyjne pensje UE.Dziad jest w zamach smolenski umaczany i to porzadnie. ( a Rosje w podstepny sposob wciagnol w ta sprawe)

Nic Tuskowi nie zrobią bo nie ma takiej siły ( słabe i wciąż skorumpowane przez stary układ sądy ) ale i woli politycznej ze strony PISu który bez "ofiar" i zbędnego antagonizowania społeczeństwa walkami chce przetrwać i wygrać nastepne wybory. Będzie tylko tupanie i straszenie. Nic więcej.

Tusku jest oficjalnie nadal obywatelem polskim a nie niemieckim? Jeśli tak to immunitet wydał mu kraj który podobno reprezentuje czyli Polska?! Jeśli tak to może mu go równie dobrze wycofać/ Nie znam kraju o nazwie UE?..A wy znacie? Uczestniczyliście w jakiś wyborach demokratycznych do tegoż UE???! W dowodzie macie RP czy UE? Za wszarza kundla i na kopach do pierdla a jeśli się stawia , trzeba to coś zastrzelić.

Na rok przed wyborami prezydenckimi skonczy sie immunitet dla tego dziada i wtedy z cala pewnoscia Panstwo Polskie go dopadnie.Jesli jednak to bydle nie odpowie za swoje czyny wobec narodu to niestety strace zaufanie do wszystkich ktorzy teraz rzadza w Polsce

Nie ma takiego immunitetu który mógłby kogokolwiek zwolnić z odpowiedzialności za czyny popełnione PRZED jego nabyciem.

Ponadto, immunitet funkcjonariuszy UE zdefiniowany w Protokole 7, dotyczy wyłącznie odpowiedzialności prawnej za działania związane z pracą na sprawowanym stanowisku unijnym.

Umowa FSB/SKW nie miała nic wspólnego z pracą Tuska w organach Unii, przede wszystkim dlatego że zostsała zawarta grubo przedtem, zanim sam Tusk wiedział że otrzyma stanowisko unijne.

Ryży onanizując się publicznie swoim wątpliwym euro-immunitetem i upraszając
alkoholika, narkomana i aferzystę z Luksemburga Clauna-Junkieo "obronę" przed
Polakami - pokazał że ma pełne gacie ze strachu i że liczy się z odpowiedzialnością
karną za afery i zamordowanie Prezydenta RP.

Angela chodzi w spodniach to pod jej spódnicą też się nie schowa.

jest dość śliski aby jej wejść do jej tłustej d... :)

A co to za eksperci? Tacy jak w podkomisji smoleńskiej?
Rzeczywiście wybitni "fachowcy" od pobierania kasy . Za grosz wstydu nie mają bredząc jak Piekarski na mękach.

Az dziwne, ze wszyscy tacy eksperci! Ja wiem, Iwonko, ze Ty jestes niewatpliwie ekspertem. Szczegolnie gdy trzeba opluc tych, co wygrali wybory, ale nic dziwnego, bo to taka bolszewicka norma. Moja rada, wyrzuc te zawszona budionowke po dziadku, a przynajmniej nie wkladaj na sliczna glowke!

Ale jej dowaliłeś - zaorałeś. Żal mi jej, ale sama się o to prosiła.

Dla ciebie POmerdana, WSIOrna kacapska onuco "ekspertami" są mamoniarskie łajdackie gnoje -
gebelsowskie szmaty jak Lasek, Miller, Artymowitz itp. udające naukowców i za mamonę broniące
morderców Prezydenta - Ryżego Ch.ja i Putina !

Iwona57, Śledczy Dziennikarz,Ha ha to znowu Ty!Po co piszesz na dwa razy ? Na jedno by wyszło ,lipa równa lipie."Kiepski Dyżurny"dziś się wcielił w Iwonka57 Śledczy Dziennikarz
Powiadasz dziennikarz?
I dla zmylenia przeciwnika przyodziałeś kieckę! Nikt przecież się nie domyśli ! A Pończoszki też wdziałeś ? Ponoć pomaga niektórym pisarzom lepiej się wczuć w rolę postaci ,gdy są przebrani w nią. Zatem i stringi damskie przyodziej.
Ogólnie dyżur pełnisz lipnie ,wczoraj bez trudu Ciebie rozkminiłem i widać zabolało. Chciałeś się podpisać jako ja ale nie umiesz i nie wiesz jak. Dlatego musiałeś dopisać dziennikarz.Od siebie Ci powiem jest taki cwańcyk!
Swojego szefa skompromitujesz do reszty. By nie być gołosłownym o kim mowa to proszę masz link
http://wiadomosci.dziennik.pl/...

Ale Tusk nie jest Europosłem, nikt go w Polsce nie wybierał do tego Polska glosowala przeciwko wybraniu go

Tfusek, jego mać "excelencja", starszy immunitetowy - straszy jak niemcy ruskimi. Ile to już razy, miała być inwazja kacapji na Polskę z arsenałem "jądrowym" na Warszawę?

Morderca Prezydenta RP - Ryży Ch.j panikuje i broni się poprzez atak, organizując cyrki "poparcia" dla siebie na peronie

i pod prokuraturą. Bo też zebrane dowody wystarczą na postawienie tego gada przed sądem i skazanie na stryczek. Dlatego

perfidnie za pomocą łgarstw gebelsiary Anodiny obwinia on Polskich Pilotów za katastrofę TU-154M, podczas gdy dowody na

zniszczenie eksplozjami samolotu z Prezydentem RP są 100 procentowe. Nawet wojskowa POqurvatura ustami pejsatego Szeląga

oświadczyła, że na 60 fotelach z wraku TU-154M znaleziono trotyl, nitroglicerynę, oktogen, heksogen ! POqurvatura potwier-

dziła też zeznania Polskiego Pilota Jaka-40 chorążego Remigiusza Musia, który słyszał śmiertelną komendę z rosyjskiej wieży

nakazującą zejść Polskim Pilotom na zabójczą wysokość 50 m. Wkrótce chorąży Remigiusz Muś już nie żył ! Polscy Piloci

odchodzili na drugi krąg bo nagle zrozumieli, że są w kacapskiej pułapce i wtedy zostały odpalone mini-ładunki w skrzydle,

hydraulice, silnikach i ogonie, a na koniec bomba termobaryczna pod kabiną pasażerką, która rozerwała TU-154M na 60 tysięcy

kawałków. Eksplozje potwierdzili na 100 % wybitni światowi eksperci prof. Binienda, prof. Nowaczyk, dr Szuladziński i wielu

innych, a także 58 rosyjskich świadków oraz eksperyment przeprowadzony przez podkomisję Berczyńskiego. Wszystkie te dowody

wystarczają aby Ryżego i Putina skazać na stryczek za tę zbrodnię. Nawet jeżeli wyrok na Putinie nie zostanie wykonany to

piętno zbrodni pozostanie na zawsze na Rassiji i na tym tchórzliwym, rosyjskim zbrodniarzu porównywanym do Hitlera. Ten

zamach był kompleksowym "projektem", w którym brało udział wiele służb PO obu stronach. Na wieży działali zamachowcy

Plusnin, Ryżenko, Krasnokucki, a sterował nimi z Moskwy super-zamachowiec gen. Benediktow kumpel Miedwiejeba. W Warszawie

bandycki ruski ambasador i cała POlszewicka banda (grupenfirer KATS), która "wystawiła" Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

putinowcom: agent GRU Turowski, pomocnik mordercy Arabski, agent rosji Klich co obiecywał lecieć z ofiarami, pełen WSIorów

BOR z agentem rosji Janickim, szpieg Kremla obrzezany Zdradek, który pierwszy ogłosił, że "wszyscy zginęli", rosyjski agent

Bul-Debil co natychmiast napadł na Pałac Prezydencki, Ryży-Ch.j który już w grudniu 2009 potajemnie uzgodnił z Kremlem roz-

dzielenie wizyt, a wcześniej na molo w Sopocie dogadał zamach z Putasem. Potem na miejscu zbrodni radośnie robił "piąstki"

z Putlerem obok zwłok zamordowanego Prezydenta. Rozdzielenie wizyty w Katyniu było warunkiem koniecznym do zamordowania

Prezydenta i zostało dokładnie zaplanowane i wykonane przez Ryżego Ch.ja i POlszewików. Potem nastąpiła kompleksowa likwi-

dacja ważnych świadków oraz zacieranie śladów i matanie, które trwa aż do dzisiaj.

Jak sie puszcza juz mokre baki,tak jak Tusk,to sie zaczyna straszyc spoleczenstwo.
Ciagle ten typ spoleczenstwo POLSKIE uwaza za glabow i jak zwykle probuje je straszyc.
Wyszedl z tego przesluchania blady i na lekko miekkich nogach,bo wie co go czeka,jesli wszystko zostanie udowodnione,natomiast jego oficer prowadzacy ,gebe mial czerwona jak by sluzyla jako worek treningowy.
To wszystko mowi co to oznacza.

Fakt i Onet wychwalają Tuska pod niebiosa. Chyba lepszego dowodu, że to niemieckie popychadło nie trzeba.

To czy go ma czy tesz nie, to powinien być dla rudego najmniejszy problem.
Seryjny albo wypadek może mu się przytrafić bo za dużo wie i parasol ochronny będzie się zmniejszał. Ja na miejscu ciecia grasia unikał bym podróży w towarzystwie kierownika

Dostał CZERWONA KARTKę OD SWOJCH I STO LAT PRZY PROKURATORZE CHYBA ZROZUMIAŁ ŻE NIE MA PO CO WRACAĆ, wiec w tył zwrot i do swoich!

należało zapudłować dziada a odsiedziany czas zaliczyć mu na poczet odsiadki. Zdrajcy Narodu / przybijanie piątki z Putinem/ już kwalifikuje na 2 lata pobytu w ZK

Chyba na 20 lat, ale to po gilotynie.

I proszę tylko z takiego powodu francuski wymiar sprawiedliwości natychmiast zareagował i to ze skutkiem uchylenia Immunitetu.
Zaznaczyć należy że tu mowa tylko o domniemaniu cytuje "Francuskie prawo karne zabrania publikowania treści nawołujących do przemocy oraz takich, które mogą podżegać..."
To teraz porównajmy co wyprawia Wibiórcza, TVN, Polsat News,i całe media z obcym kapitałem !
Nie rozumiem PiS dlaczego nie korzysta z prawa. Dziś tacy jak Timmermans, Juncker prócz siebie wzajemnie nie reprezentują oczekiwań Europejczyków a jedynie kilkunastu procentową liczbę tak zwanych uzależnionych urzędników.Europa nie chce być jaka jest , i dziękuje tym wszystkim komisarzom hipokrytów zakłamanych że dzięki nim stała się taka. Mają dość hegemoni Niemieckich polityków i ich interesów wewnętrznych oraz układzikowi z Rosją. A przede wszystkim zagrożenia związanego z uchodźcami, których tak naprawdę nikt nie chciał prócz polityków niemieckich dla interesów czysto niemieckich

Immunitetem Donalda jest obłęd w oczach i uśmieszek przygłupa na ustach.

Gdy przydzie co do czego, z pewnością poń sięgnie. Lepiej być Napoleonem w psychiatryku, niż cwelem w puszce, nieprawdaż?

W takim razie aresztujcie gnoja puki jest pod ręką bo później ucieknie do Niemiec tak jak Janukowycz do Rosji.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl