Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Anna Komorowska, żona Bronisława, nie pracuje już w Fundacji PZU

Zaskakujące zmiany w Radzie Fundacji PZU. Z jej składu odwołano m.in. Annę Komorowską, żonę byłego prezydenta Bronisława oraz Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego „Polityki”.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Zaskakujące zmiany w Radzie Fundacji PZU. Z jej składu odwołano m.in. Annę Komorowską, żonę byłego prezydenta Bronisława oraz Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego „Polityki”. Jednak na ich miejsce zostali powołani Andrzej Gelberg, Dorota Macieja, dr Grażyna Melanowicz, oraz Tomasz Miernowski. 

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, 1 marca odwołano ze składu Rady Fundacji PZU: Jerzego Baczyńskiego - przewodniczącego, Annę Komorowską, Wojciecha Wróblewskiego i Marcina Wojdata.

Niektórzy z członków fundacji mają bogate życiorysy. Jerzy Baczyński w latach 80-tych został zarejestrowany przez wywiad PRL jako kontakt operacyjny o pseudonimie „Bogusław”. W dokumentach wywiadu MSW zachowało się m.in. oświadczenie z 31 lipca 1981 roku własnoręcznie przez niego podpisane (czytaj tekst „Bogusław” dziennikarzem XX-lecia).

Była Pierwsza Dama RP Anna Komorowska do dziś nie doczekała się poważnej biografii, chociaż jej historia jest fascynująca. Jej rodzice to funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a później MSW, do końca byli działaczami PZPR. Ona sama była harcerką „Czarnej Jedynki” i wyszła za mąż za działacza opozycji Bronisława Komorowskiego, silnie wówczas związanego z Kościołem katolickim (więcej w tekście Rodzinna historia prezydentowej w aktach IPN).

Anna Komorowska rozpoczęła pracę w fundacji w lipcu ubiegłego roku.

Marcin Wojdat to pełnomocnik prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (jednej z liderek PO) do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz sekretarz w stołecznym ratuszu.

Praca w radzie jest społeczna, nie otrzymuje się za nią wynagrodzenia. Jednak ludzie zasiadający w niej mają wpływ na to, jakie projekty z dziedziny pomocy społecznej, edukacji czy kultury zostaną sfinansowane. W 2014 roku Fundacja PZU miała do dyspozycji 80 mln zł.
 
Od 1 marca w skład Rady Fundacji PZU weszli: Andrzej Gelberg, Dorota Macieja, dr Grażyna Melanowicz oraz Tomasz Miernowski. Z poprzedniego składy zostali w Radzie: Sławomir Nowakowski, Jan Ołdakowski i Michał Stępniewski.

Celem Fundacji jest promowanie edukacji dzieci i młodzieży, wspieranie talentów oraz wyrównywanie szans osób z różnych względów upośledzonych, a także zwiększanie dostępu do dóbr kultury i życia społecznego, czyli szeroko rozumiany rozwój społeczeństwa obywatelskiego - czytamy na stronie fundacjapzu.pl.

W składzie Radzie Fundacji PZU zasiadają teraz:
Jan Łukasz Ołdakowski, menadżer kultury i muzealnik, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego , ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako redaktor w Wydawnictwie Naukowym PWN, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego W 2004 roku objął funkcję dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jest współautorem koncepcji i programu działalności tego muzeum. Kierowana przez niego placówka stała się istotną atrakcją turystyczną stolicy, a także ważnym ośrodkiem kultury.
Był producentem Miasta Ruin, całkowicie cyfrowej rekonstrukcji zburzonego miasta, a także producentem i scenarzystą Powstania Warszawskiego.

Michał Stępniewski, polski finansista, radca prawny, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studia Prawa Brytyjskiego przy Uniwersytecie w Cambridge. Pracował jako rzecznik prasowy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, szef gabinetu Ministra a później podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, członek zarządu w PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. Od 2009 roku członek Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A..
Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, od 2010 roku pełni funkcję Dziekana Rady.
Wykładowca i dyrektor studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Wykładał w Instytucie Rozwoju Biznesu oraz w Euro Finanse i Twiggerze.
Zasiadał w radach nadzorczych wielu spółek. Współautor książek: ”Zasady emisji obligacji komunalnych” oraz „Prawa i obowiązki akcjonariusza spółki publicznej”.

Andrzej Gelberg, dziennikarz, ukończył studia na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Pracował w warszawskim Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej i biurze projektowym. Pełnił funkcję zastępcy i następnie redaktora naczelnego pisma "Technika Motoryzacyjna".
W 1980 został członkiem "Solidarności", zakładał jego struktury w Wydawnictwie Czasopism Technicznych Sigma-NOT.
Publikował w prasie podziemnej, m.in. w ramach redakcji pisma "Karta" (jako Edward Kortal), także w "Tygodniku Wojennym" i "Tygodniku Mazowsze". Organizował i kierował Programem 3 Radia "Solidarność". W 1986 pod pseudonimem Edward Poliński wydał książkę Póki żyjemy. Pełnił funkcję szefa biura w Komitecie Obywatelskim. Pracował jako dziennikarz, a następnie redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
Był doradcą prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego i wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza.
Sprawował również mandat radnego sejmiku mazowieckiego.
Należy do Polskiego Związku Brydża Sportowego (był wicemistrzem Polski w tej dyscyplinie). W 2006 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa i wolnych mediów w Polsce, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w pracy w "Tygodniku Solidarność".

Ksiądz Kanonik dr Sławomir Nowakowski, proboszcz Parafii Zesłania Ducha Świętego na warszawskim Żoliborzu, święcenia kapłańskie otrzymał  w 1971 roku, Duszpasterz Konfederacji Pracodawców Polskich
Jolanta Nowakowska, wdowa po pisarzu Marku Nowakowskim publicyście Gazety Polskiej, długoletnim przewodniczącym jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Dorota Macieja, była dziennikarka, dyrektor TVP1 w latach 2008-2009. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. uczestniczyła w tworzeniu i kolportażu pism drugiego obiegu. Pracę dziennikarską zaczynała od współpracy z działami kulturalnymi pism „Scena” oraz „Stolica”. W 1989 r. Reporterka w „Tygodniku Solidarność” i Radiu Wolna Europa. Publicystka tygodnika „Wprost”. Była wydawcą i zastępcą szefa działu politycznego w „Życiu Warszawy”, współpracowała z redakcją programu Tomasza Lisa Co z tą Polską?. Następnie była zastępcą kierownika działu politycznego w „Dzienniku”. Od września 2006 pracowała w Telewizji Polskiej na stanowisku kierownika redakcji w TVP3 Warszawa. Podlegał jej Telewizyjny Kurier Warszawski, Kurier Mazowiecki, Kwadrans Kultury oraz całe pasmo publicystyczne TVP3 Warszawa.

Grażyna  Melanowicz, doktor nauk politycznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w zakresie Zarządzania w Administracji Publicznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Nauczyciel akademicki, wieloletni pracownik administracji  samorządowej

Wieloletni naczelnik, później p/o wicedyrektora Biura Polityki Społecznej m. st. Warszawy. Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Programu Warszawa bez Barier.  Dyrektor Gabinetu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ekspert  w Kancelarii Prezydenta RP. Członek Zespołu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych w zakresie Działalności Społecznej i Obywatelskiej. (2009-2013

Tomasza Miernowski, kierownik produkcji. Absolwent Wydziału Prawa UMCS w Lublinie (1963). Od 1981 roku pierwszy dyrektor Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Od 1986 szef produkcji Zespołu Twórców Filmowych "Dom". Członek Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prezes Fundacji Smoleńsk 2010.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo