Nie umiesz tańczyć? Zgłoś się na warsztaty do zespołu "Śląsk"!

mat.pras.

  

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego - to propozycje Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" na tegoroczne wakacje. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie "Śląska", w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie (Śląskie).

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych planowane są od piątku do 15 lipca. Ich uczestnicy nauczą się m.in. tańców polskich, ale też słowackich. Poza głównymi zajęciami, będą mogli skorzystać m.in. z zajęć Lindy Hop, czyli tańca towarzyskiego wywodzącego się ze swingu lat 20.- 30. ub. wieku. Warsztatom będą towarzyszyły wykłady o tematyce ludowej.

Warsztaty cieszą się dużą popularnością. Sam fakt, że jest to już 12. edycja i że co roku się odbywają, świadczy o tym, że chętnych nie brakuje


- powiedziała PAP rzeczniczka zespołu "Śląsk" Agnieszka Kukuła.

Zapewniła, że impreza ma również uznanie gości zagranicznych. W ostatnich latach w Koszęcinie gościli tancerze m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Francji i Niemiec. Kilka dni po zakończeniu warsztatów tańców ludowych, 20 lipca, w siedzibie "Śląska" rozpocznie się Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego. Potrwa do 30 lipca.

Zajęcia - jak co roku - poprowadzą profesjonaliści z Polski i świata, m.in. Wiesław Dudek - były tancerz-solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Minka-Marie Heiss - tancerka oraz choreograf Teatru Narodowego w Darmstadt oraz Chiara Fulgentini - nauczycielka baletu i tańca modern w szkole spazio NU we Włoszech. Kierownikiem artystycznym szkoły jest Michaił Zubkow, twórca choreografii m.in. do "Skrzypka na dachu" dla Opery Krakowskiej, obecnie pedagog zespołu. Uczestnicy zajęć poznają prawidłowe techniki tańca, w gatunkach: klasyka, modern, jazz, improvisation; będą mogli korzystać z treningów pilatesu i stretchingu, czy brać udział w wykładach związanych z tematyką tańca.

Sezon wakacyjny zespołu "Śląsk" zakończy II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia", który rozpocznie się 28 sierpnia i zakończy 3 września. Zdaniem organizatorów to jeden z nielicznych festiwali organizowanych przez zawodowy zespół, w którym uczestniczą wykonawcy-amatorzy - również z zagranicy.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał w 1953 r. W ostatnim półroczu dał 143 koncerty; jego widownią w kraju i za granicą było łącznie ok. 90 tys. osób. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od 61 lat ćwiczy i pracuje w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie koło Lublińca. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe. Wokół pałacu rozpościera się 12-hektarowy park krajobrazowy, założony w połowie XIX wieku.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Śląsk” pod pieczą MKiDN. Resort przeznaczy na zespół 5 mln zł rocznie
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie Morawiecki-Gersdorf wciąż budzi emocje. Teraz pojawił się głos z otoczenia prezydenta

Mateusz Morawiecki / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda nie przewiduje żadnego wniosku legislacyjnego dot. zmian w ustawach sądowych – powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił z kolei, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości.

Szczerski i Skurkiewicz, którzy byli gośćmi poranka w Polsat News, byli pytani o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf.

Zawsze warto rozmawiać, nawet jeżeli jesteśmy na dwóch przeciwstawnych biegunach. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmuje pani profesor, warto wyciągać rękę do pojednania i zgody

 – ocenił Skurkiewicz.

Wiceszef MON zapewnił, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości, ponieważ - jak zauważył - zmian tych oczekuje 82 procent opinii publicznej.

PiS jest zdeterminowane, żeby reformę wymiaru sprawiedliwości doprowadzić do końca. Wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy

- oświadczył.

Szczerski powiedział z kolei, że premier Morawiecki spotyka się z "każdym obywatelem, także z sędzią w stanie spoczynku, panią profesor Gersdorf", ale "jakiekolwiek spotkanie kogokolwiek z kimkolwiek nie ma żadnego wpływu na to, jak wygląda system prawny w Polsce. Żeby zmieniło się cokolwiek, jeśli chodzi o sądownictwo, musiałoby dojść do zmiany prawa" – podkreślił.

Polska jest państwem prawa, jeśli ktokolwiek chce zmienić tę ustawę, powinien złożyć wniosek legislacyjny.(...) pan prezydent żadnego wniosku (legislacyjnego) dotyczącego zmiany ustaw sądowych nie przewiduje

 - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Szczerski podkreślił, że nie ma możliwości, aby prezydent Duda uznał, że prof. Gersdorf jest nadal I Prezesem Sądu Najwyższego.

(Gersdorf) przestała być prezesem Sadu Najwyższego z mocy ustawy

 - oświadczył.

Do spotkania szefa rządu z prof. Małgorzatą Gersdorf doszło w środę w Sądzie Najwyższym. Do rozmowy premier odniósł się jeszcze w trakcie swojej wizyty w Salzburgu, gdzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE. Morawiecki poinformował wówczas, że w trakcie spotkania nie zapadły żadne ustalenia, a samą rozmowę ocenił jako "dobrą". Szef rządu podkreślił, że obie strony ustaliły, aby nie informować o szczegółach spotkania. Według rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego, spotkanie miało charakter wstępny.

Gersdorf odniosła się do spotkania w piątek, kiedy to przedstawiła swoje oświadczenie, w którym znalazły się "warunki minimalne i brzegowe", które miała przedstawić szefowi rządu w środę. Wśród nich znalazło się m.in. to, że "sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia, będą powracać na swoje stanowisko", a ona pozostanie nadal I prezesem SN "z mocy konstytucji - bez warunków". Dodała, że podniosła również, iż "należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl