Nie umiesz tańczyć? Zgłoś się na warsztaty do zespołu "Śląsk"!

mat.pras.

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego - to propozycje Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" na tegoroczne wakacje. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie "Śląska", w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie (Śląskie).

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych planowane są od piątku do 15 lipca. Ich uczestnicy nauczą się m.in. tańców polskich, ale też słowackich. Poza głównymi zajęciami, będą mogli skorzystać m.in. z zajęć Lindy Hop, czyli tańca towarzyskiego wywodzącego się ze swingu lat 20.- 30. ub. wieku. Warsztatom będą towarzyszyły wykłady o tematyce ludowej.

Warsztaty cieszą się dużą popularnością. Sam fakt, że jest to już 12. edycja i że co roku się odbywają, świadczy o tym, że chętnych nie brakuje


- powiedziała PAP rzeczniczka zespołu "Śląsk" Agnieszka Kukuła.

Zapewniła, że impreza ma również uznanie gości zagranicznych. W ostatnich latach w Koszęcinie gościli tancerze m.in. z Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Francji i Niemiec. Kilka dni po zakończeniu warsztatów tańców ludowych, 20 lipca, w siedzibie "Śląska" rozpocznie się Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego. Potrwa do 30 lipca.

Zajęcia - jak co roku - poprowadzą profesjonaliści z Polski i świata, m.in. Wiesław Dudek - były tancerz-solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Minka-Marie Heiss - tancerka oraz choreograf Teatru Narodowego w Darmstadt oraz Chiara Fulgentini - nauczycielka baletu i tańca modern w szkole spazio NU we Włoszech. Kierownikiem artystycznym szkoły jest Michaił Zubkow, twórca choreografii m.in. do "Skrzypka na dachu" dla Opery Krakowskiej, obecnie pedagog zespołu. Uczestnicy zajęć poznają prawidłowe techniki tańca, w gatunkach: klasyka, modern, jazz, improvisation; będą mogli korzystać z treningów pilatesu i stretchingu, czy brać udział w wykładach związanych z tematyką tańca.

Sezon wakacyjny zespołu "Śląsk" zakończy II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia", który rozpocznie się 28 sierpnia i zakończy 3 września. Zdaniem organizatorów to jeden z nielicznych festiwali organizowanych przez zawodowy zespół, w którym uczestniczą wykonawcy-amatorzy - również z zagranicy.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał w 1953 r. W ostatnim półroczu dał 143 koncerty; jego widownią w kraju i za granicą było łącznie ok. 90 tys. osób. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od 61 lat ćwiczy i pracuje w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie koło Lublińca. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe. Wokół pałacu rozpościera się 12-hektarowy park krajobrazowy, założony w połowie XIX wieku.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Śląsk” pod pieczą MKiDN. Resort przeznaczy na zespół 5 mln zł rocznie
 
Źródło: niezalezna.pl,PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwołano ponad 100 lotów z Heathrow

pixabay.com

Ponad sto zaplanowanych lotów z brytyjskiego lotniska Heathrow pod Londynem odwołano w sobotę z powodu warunków pogodowych. Śnieżyce i gołoledź utrudniają transport w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

Ponad sto zaplanowanych lotów z brytyjskiego lotniska Heathrow pod Londynem odwołano w sobotę z powodu warunków pogodowych. Śnieżyce i gołoledź utrudniają transport w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

W tym czasie odbyły się jednak regularne rejsy do Nowego Jorku i Chicago wyczarterowane przez brytyjską linię lotniczą British Airways (BA).

Na wschodzie Anglii i Szkocji w sobotę zapanowały surowe warunki meteorologiczne, które mają utrzymać się do końca tygodnia i które obejmą też Walię i centrum kraju.

Brytyjskie służby meteorologiczne (Met Office) wydały ostrzeżenia "bursztynowe", które sugerują możliwe "zagrożenie życia" na obszarach północno-zachodniej Anglii, hrabstwa Yorkshire na północy kraju, Midlands w centrum, Londynu na południowym wschodzie kraju.

Ostrzeżenia będą obowiązywać również w niedzielę, kiedy spodziewane są dalsze śnieżyce.

"Jest prawdopodobne, że dojdzie do opóźnień w podróżach drogowych i że część pojazdów utknie po drodze; koleje i transport lotniczy przewidują opóźnienia i odwołania" - powiedział przedstawiciel Met Office.

Rzecznik British Airways wskazał, że ze względu na warunki meteorologiczne trzeba przez startem odladzać samoloty dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl