ABC komunikacji małżeńskiej

/ Mariamichelle

  

Jakość życia małżeńskiego zależy od umiejętności porozumiewania się. Dobrej komunikacji małżeńskiej można nauczyć się przez praktykę tak jak każdej innej umiejętności.

Każdy z małżonków chce by współmałżonek go lubił i szanował, zwracał na niego  uwagę cenił go, był dla niego miły i czuły, wspierał go w trudnych sytuacjach. Na poziom samooceny małżonka podstawowy wpływ ma umiejętność dobrej komunikacji.
 
Wiarygodność i zaufanie

Im większy poziom zaufania i wiarygodności – tym lepsza komunikacja. Na wzrost ufności i wiarygodności ma wpływ wszystko co robimy, mówimy, jak się zachowujemy, jak wyglądamy, co mówimy naszym ciałem. Każde zranienie i złe doświadczenie przyczynia się do zamknięcia, obaw, lęku braku zaufania i wiarygodności. By odbudować zaufanie i wiarygodność w małżeństwie potrzebny jest długi proces naprawiania zniszczonych relacji. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia, sfery emocjonalnej, racjonalnej, cielesnej i psycho-duchowej.

Dojrzałość emocjonalna

Dojrzałość emocjonalna poprawia wzajemną komunikacje. Charakteryzuje się tym, że człowiek jest świadomy własnych przeżyć, nie ma blokad emocjonalnych, panuje nad sposobami wyrażania emocji oraz potrafi odczytywać informacje, które są w nich zawarte. 

Akceptacja

Warunkiem dobrej komunikacji jest akceptacja współmałżonka. Sztuka dobrej komunikacji w pierwszej kolejności polega na tym by nie ranić siebie słowami, wsparć i dowartościować współmałżonka. Nie ma sensu rozmawiać gdy jesteśmy pod wpływem silnych emocji np. gniewu, złości.

Faule małżeńskie

- Zarzucanie i wypominanie małżonkowi czegoś na co nie ma żadnego wpływu. Cała przeszłość jest tym na co nie ma się wpływu w obecnej chwili. Klasyczne ranienie to jest ciągłe wracanie do starych spraw z przeszłości np. wypominanie zdrady, upokorzenia, krzywdy itd. 

- Dokuczanie z powodu wad, ułomności, słabości, na które nie ma się wpływu. Pretensje z powodu wykształcenia, wyglądu, niezmienialnych cech charakteru, wad wymowy, małego wzrostu, tuszy, braku włosów  itd. 

- Wypominanie korzeni rodzinnych na które nie ma się wpływu np. jesteś taki bo twoja mama była taka - flejtuch, brudas, fajtłapa, niedorajda, gbur, leń. Masz to matce. Jesteś pijak jak twój ojciec. Nikt nie jest winny za to jakich miał rodziców. Jeśli ktoś decyduje się na związek małżeński wiedząc jacy byli rodzice i dom rodzinnych współmałżonka, nie ma prawa ciągle tego wypominać. Pretensje o to jaki był dom rodzinny współmałżonka są niegodziwe i mocno ranią. To jest okoliczność łagodząca dla złego postępowania współmałżonka a nie powód do stałych pretensji i przedmiot oskarżeń. 

- Publiczne pranie brudów. Obmowa, obgadywanie lub wyśmiewanie współmałżonka w towarzystwie. Mówienie o nim źle przed znajomymi, dziećmi itd.  Powoduje to głębokie trudno leczące się rany.

Każda dobra rozmowa ma zbliżać małżonków.

Nie chodzi o to by na natychmiast jeden drugiemu ustąpił. Chodzi o to by po rozmowie małżonkowie byli bliżsi sobie niż przed rozmową.

Rozmowa nie powinna służyć:
- udowodnieniu swojej racji
- zdołowaniu, pokonaniu i przygnębieniu rozmówcy

Szczerość 

Podstawową kwestią w komunikacji jest precyzyjne nazywanie swoich odczuć i emocji. Jest taka wielość poziomów komunikacji, szczególnie pozawerbalnej, że nie sposób nad nimi zapanować. Jeśli nie ma szczerości to łatwo można odkryć kłamstwo. Nie ma żadnych szans by w pełni zapanować nad przekazem pozawerbalnym i skutecznie przekazali  fałszywą informację. Szczerość jest konieczna do dobrej rozmowy. 

W komunikacji interpretacja odbiorcy nadanego komunikatu nigdy nie równa się intencji nadawcy. Wiele głębokich ran w relacjach małżeńskich –wynika ze złej interpretacji intencji. Informacja zwrotna (parafraza) jest forma zbliżenia interpretacji do intencji. Do wielu najbardziej oczywistych pojęć doczepione jest nasze własne rozumienie wynikające z naszych przeżyć, doświadczeń, historii życia. 

Na każdym ogniwie łańcucha komunikacji (nadawca, intencja, komunikat, sposób przekazu, odbiorca, interpretacja) można popełnić błędy i nieporozumienia, które całkowicie zablokują możliwość wzajemnego porozumienia się.

Życzliwość słuchania buduje relacje. Gdy dowiadujemy się czegoś intymnego o drugiej osobie to automatycznie ta osoba jest dla nas bliższa. Często w małżeństwie najbardziej brakuje poczucia kochania wyrażającego się w konkretnym działaniu, szacunku, docenianiu. Niedojrzałość jest niezdolnością do miłości.

Film z konferencji O komunikacji dr Jacek Pulikowski

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier May obroniła się przed wotum nieufności. Pozostanie szefową Partii Konserwatywnej

/ HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)], via Wikimedia Commons

  

Brytyjska premier Theresa May obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Sojusznicy szefowej rządu zgromadzili 200 głosów. 117 posłów domagało się jej rezygnacji.

Wynik głosowania jest dla May gorszy od spodziewanego, bo wypowiedziało jej posłuszeństwo aż 37 proc. posłów ugrupowania, co pogłębi fundamentalny problem szefowej rządu: niekorzystną arytmetykę parlamentarną, z której wynika, że jej rząd nie jest w stanie uzyskać większości głosów w Izbie Gmin dla proponowanej umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Już wcześniej ponad 100 posłów jej własnego ugrupowania oraz 10 polityków wspierającej rząd nacjonalistycznej Demokratycznej Partii Unionistów zapowiedziało głosowanie przeciwko porozumieniu z UE, podkreślając, że jest ono niekorzystne dla Wielkiej Brytanii i może zagrażać jedności Zjednoczonego Królestwa, przez możliwość wprowadzenia za pomocą mechanizmu awaryjnego (tzw. backstop) nieco innego porządku prawnego dla Irlandii Północnej.

Swój sprzeciw zadeklarowała także cała opozycja, pozbawiając May szansy na uzyskanie większości w parlamencie dla proponowanej przez nią umowy.

Komentując wynik głosowania, stojący na czele krytyków May poseł Partii Konserwatywnej Jacob Rees-Mogg uznał wynik za "straszliwy" dla szefowej rządu i ocenił, że "zgodnie z konstytucyjnymi normami (May) powinna spotkać się z królową i zrezygnować".

Lider opozycyjnej, socjaldemokratycznej Partii Pracy Jeremy Corbyn podkreślił, że "premier straciła swoją większość w parlamencie, jej rząd jest pogrążony w chaosie i nie jest w stanie przedstawić porozumienia ws. Brexitu, które spełnia oczekiwania całego kraju".

W głosowaniu wzięło udział 317 posłów Partii Konserwatywnej, czyli 100 proc. uprawnionych.

Dzięki zwycięstwu May będzie chroniona przez kolejne 12 miesięcy, w trakcie których jej przeciwnicy nie będą mogli podjąć kolejnej próby zmiany lidera torysów.

W ostatnich tygodniach o utracie zaufania do May informowali politycy eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, którzy krytykowali ją za wynegocjowanie złego porozumienia w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, które - ich zdaniem - nie realizuje zobowiązań złożonych wobec wyborców w kampanii referendalnej i może zagrażać integralności Zjednoczonego Królestwa.

Zgodnie z partyjną procedurą - oddzielną od wotum nieufności dla rządu - do rozpoczęcia procesu wymagane było nadesłanie do Grahama Brady'ego, przewodniczącego parlamentarnej komisji 1922 (zrzeszającej deputowanych Partii Konserwatywnej, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie, tzw. backbencherów) listów wyrażających brak zaufania do May co najmniej 15 proc. klubu parlamentarnego; obecnie jest to 48 posłów.

Warunek ten został spełniony we wtorek wieczorem, a w środę rano przekazano tę informację publicznie, ogłaszając jednocześnie, że posłowie podejmą decyzję w tej sprawie jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Procedura wyrażenia wotum nieufności dla szefowej ugrupowania jest oddzielna od wotum nieufności dla całego rządu, nad którym głosowaliby wszyscy posłowie zasiadający w Izbie Gmin. Opozycyjna Partia Pracy zapowiadała w ostatnich dniach, że złoży taki wniosek "w odpowiednim momencie", ale nie sprecyzowała, kiedy do tego dojdzie.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl