Tusk i fundacja wnuka Mołotowa. Jak wysłannicy Kremla harcowali w Polsce

kremlin.ru

Grzegorz Wierzchołowski

Współzałożyciel portalu niezależna.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Publikuje również w tygodniku „Gazeta Polska”, dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” i miesięczniku „Nowe Państwo”.

Kontakt z autorem

Za rządów PO bezkarnie działała w Polsce fundacja Russkij Mir, jedna z najpotężniejszych agend propagandy Kremla. Na jej czele stoi były wiceszef KGB i wnuk słynnego zbrodniarza Wiaczesława Mołotowa - pisze w najnowszym numerze „Gazeta Polska”.

Russkij Mir, czyli „rosyjski świat” – tak nazywa się fundacja utworzona z inicjatywy Moskwy w 2007 r. Organizacja ta – utrzymywana z budżetu Federacji Rosyjskiej – pod płaszczykiem popularyzacji rosyjskiego języka i kultury sieje prokremlowską propagandę, a w państwach z liczną mniejszością rosyjską (kraje bałtyckie, Mołdawia) przygotowuje podłoże pod wojnę hybrydową. Według źródeł NATO cytowanych przez zachodnią prasę, a także według raportu przygotowanego przez Ośrodek Studiów Europejskich Wilfrieda Martensa, Russkij Mir to po prostu agencja propagandowa urabiająca opiniotwórcze środowiska w Europie na modłę Kremla.

W 2012 r. łotewscy dziennikarzy śledczy ujawnili, że Kreml – właśnie poprzez Rosyjski Świat – udziela wsparcia finansowego ugrupowaniom politycznym Litwy, Łotwy i Estonii, które bronią rosyjskich interesów w tych krajach. Pieniądze Russkiego Mira płynęły do partii poprzez organizacje pozarządowe. Wielkie kontrowersje budzi działalność Rosyjskiego Świata w Wielkiej Brytanii. Kreml zorganizował za jego pośrednictwem „rosyjskie ośrodki naukowe” na uniwersytetach w Oksfordzie, Edynburgu i Durham. Jedną z konsekwencji ofensywy fundacji w Anglii i Szkocji było powołanie nieformalnej grupy Konserwatywni Przyjaciele Rosji, skupiającej m.in. kilku znaczących polityków brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

W latach 2010–2014 moskiewscy propagandyści Rosyjskiego Świata swobodnie prowadzili działalność w Polsce. Fundacją zarządza Wiaczesław Nikonow – szef departamentu ideologii w Komitecie Centralnym sowieckiej partii komunistycznej, w latach 1991–1992 zastępca szefa KGB, wreszcie wnuk Wiaczesława Mołotowa. To Mołotow – którego Nikonow publicznie podziwia – podpisał plan niemiecko-sowieckiego rozbioru Polski, a także decyzję o wymordowaniu ponad 20 tys. Polaków w Katyniu i w innych miejscach kaźni.

Podpisując dekret o utworzeniu Rosyjskiego Świata, Władimir Putin powiedział: „Język rosyjski, jako wspólne dziedzictwo wielu ludzi, nigdy nie stanie się językiem nienawiści, wrogości, ksenofobii bądź izolacjonizmu”. Był 2007 r. Kilkanaście miesięcy później Rosja napadła na Gruzję, a w 2014 r. zaatakowała Ukrainę. W międzyczasie miała miejsce katastrofa smoleńska i osławiony okres „partnerstwa” między Moskwą a rządem Donalda Tuska.

To właśnie na lata 2010–2014 przypada okres najaktywniejszej działalności Rosyjskiego Świata w Polsce. Jedną z pierwszych inicjatyw fundacji Nikonowa było sfinansowanie wycieczki dyrektorów polskich szkół do Moskwy w październiku 2010 r. Oficjalnym celem wyjazdu było „zapoznanie Polaków z rosyjskim systemem edukacji oraz z programami podnoszenia nauczycielskich kwalifikacji”. Delegacji przekazano również wiedzę na temat „niuansów organizacji procesu oświatowego w Rosji”. W komunikacie po wycieczce czytamy, że Polacy „wyrazili swe serdeczne podziękowania dla fundacji Russkij Mir, która wsparła finansowo program”.

W 2013 i 2014 r. wyjazd powtórzono. Ludmiła Szypielewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, pisała po powrocie:

„Uczestnicy opuszczali Rosję pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Podkreślali, że zobaczyli zupełnie inną Rosję i Rosjan, niż jest to podawane w mediach. Byli także zaskoczeni poziomem nauczania oraz dostępnymi w szkołach pomocami dydaktycznymi”.


W styczniu 2011 r. Russkij Mir był sponsorem wyjazdu do Moskwy ok. 100 polskich wykładowców uniwersyteckich, zajmujących się nauką języka rosyjskiego. Zostali oni delegowani z Warszawy, Lublina i Słupska, gdzie fundacja Nikonowa otworzyła tzw. Centra Języka i Kultury Rosyjskiej. Trzy miesiące później w Polsce odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej, którego organizatorami były właśnie Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz Russkij Mir. Kolejne lata to seria podobnych spotkań, seminariów, forów i kursów – skierowanych głównie do polskiej młodzieży, nauczycieli i wykładowców akademickich. Cele? Promocja kultury rosyjskiej i nauczania języka rosyjskiego w Polsce, połączone oczywiście z pozytywnym kształtowaniem wizerunku Rosji w naszym kraju.

W 2011 r. „Nasz Dziennik” pisał o owocach tej współpracy:

„W obecności ambasadora Federacji Rosyjskiej, prezydenta Lublina, prawosławnego arcybiskupa Abla i przedstawiciela MEN pięć szkół w Lublinie podpisało umowę o współpracy dotyczącej programu nauki języka rosyjskiego. Było prawie jak za dawnych czasów: młodzież śpiewała rosyjskie piosenki, ambasador wręczał dyplomy i nagrody zwycięzcom Konkursu Piosenki Rosyjskiej, naukowcy mówili o potrzebie bliższego poznania kultury i języka naszego wschodniego sąsiada”.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

UEFA ukarała Legię. Jest reakcja kibiców

UEFA ukarała Legię. Ruszyła zbiórka

Facebook usunął filmik z Puszczy…

Ukraina. „Rosja planuje ataki…

Ewakuacja w warszawskim metrze

UEFA ukarała Legię. Jest reakcja kibiców

twitter.com@ultra1312spirit/printscreen

UEFA ukarała stołeczny klub grzywną w wysokości 35 tys. euro. Oficjalnie przyczyną miały być niedrożne przejścia na trybunach stadionu Legii podczas meczu z FK Astana w eliminacjach Ligi Mistrzów. Kibice wymownie podsumowali dziś działania piłkarskiej federacji.

Przypomnijmy, UEFA prowadziła postępowanie w sprawie niedozwolonej oprawy w trakcie spotkania z kazachskim zespołem. Podczas meczu rewanżowego trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów na jednej z trybun przy Łazienkowskiej kibice Legii wywiesili ogromny transparent z napisem: "W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi". Napis został zilustrowany obrazem dziecka (w czapce z biało-czerwoną flagą) z pistoletem przystawionym mu do głowy przez żołnierza w niemieckim mundurze.

Czytaj więcej: UEFA ukarała Legię. Ruszyła zbiórka

Dziś podczas meczu kibice stołecznego klubu przygotowali nową oprawę, nawiązującą do kary nałożonej przez UEFA na warszawski klub.

Dziś piłkarze Legii Warszawa zremisowali z Sheriffem Tyraspol 1:1 (0:0) w pierwszym meczu czwartej, ostatniej rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Rewanż odbędzie się za tydzień w Mołdawii.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Rozporządzenie MSWiA ws. odbudowy po…

Cykl Edukacyjny Finansowe Vademecum

Furgonetka wjechała w tłum ludzi w…

Justyn Piskorski kandydatem klubu PiS do TK

Zniszczył autem płytę lotniska. Straty…

Zamach w Hiszpanii, kilkanaście osób nie żyje. Co na to Donald Tusk?

Donald Tusk Fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Gdy tylko pojawiły się informacje o zamachu terrorystycznym w Barcelonie, internauci wiedzieli już, w jaki sposób zareaguje Donald Tusk. Zbytnio się nie pomylili.

Co najmniej 13 osób zginęło w czwartkowym ataku terrorystycznym w Barcelonie podała agencja Reutera, powołując się na radio Cadena Ser. W ataku zostało rannych co najmniej kilkanaście osób.

Jak podają hiszpańskie media, biała furgonetka wjechała na chodnik popularnej wśród turystów ulicy La Rambla, potrącając kilkadziesiąt osób. Kierowca uciekł z miejsca wypadku. Dwóch zamachowców zabarykadowało się w tureckiej restauracji i wzięło zakładników. Policja zatrzymała już sprawców.

Po tym, jak media poinformowały o tragedii, internauci zaczęli zerkać na twitterowy profil przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk przyzwyczaił już bowiem wiele osób do "okolicznościowych" wpisów zamieszczanych według jednego szablonu.

Jak się okazało, twitterowicze zbytnio się nie pomylili.

Szef Rady Europejskiej napisał:

Nasze myśli są z ofiarami i wszystkimi dotkniętymi tym tchórzliwym atakiem na niewinnych ludzi.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Sąd: kot sołtysa ma prawo chodzić…

Sejmik śląski dla Matki Bożej

Legia szykuje się na bitwę

Policja angażuje obywateli. Zgłoszą…

W poniedziałek całkowite zaćmienie…

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl