Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

​39. miesięcznica smoleńska – relacja

W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zakończyła się msza św. w intencji ofiar poległych pod Smoleńskiem. Po Eucharystii zebrani wyruszyli przed Pałac Prezydencki. Obchody są organizowane przez kluby „Gazety Polskiej” w całe

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zakończyła się msza św. w intencji ofiar poległych pod Smoleńskiem. Po Eucharystii zebrani wyruszyli przed Pałac Prezydencki.

Obchody są organizowane przez kluby „Gazety Polskiej” w całej Polsce.

- Dziś w czasach rozszerzającego się relatywizmu moralnego... gdy słyszy się hasło, że liczy się pieniądz i przyjemność, (...) że jakakolwiek ofiara dla innych jest głupotą, tym bardziej trzeba mówić prawdę o ofierze smoleńskiej (...) By prawda zwyciężyła.  (...) Zło jest zawsze widoczne z daleka. Jest krzykliwe i porażające, jak ostry sygnał alarmowy. Nie wolno jednak upadać na duchu. Dobra i dobrych ludzi jest więcej, bo inaczej ten świat by się już dawno rozpadł. Trzeba to sobie uświadomić, i trzeba odważnie w dobrym się wspierać. (...) Dobro na pewno zwycięży – mówił w homilii o. Gabriel Bartoszewski OFMCap.

Transmisję mszy św. można było obejrzeć w TV Trwam. Retransmisję eucharystii będzie można zobaczyć w TV Republika o godz. 22.00.

- Warunkiem zwycięstwa jest jedność. Są tacy, którzy próbują nas dzielić, ale musimy odróżnić naturalne różnice między ludźmi i ta umiejętność jest nam wyjątkowo potrzebna. Jeśli faktycznie chcemy zmienić rzeczywistość w Polsce, musimy przejść razem przez ten trudny odcinek, który jest przed nami, zwyciężyć i to zwycięstwo umocnić, by tworzyć prawdziwie wolną Rzeczpospolitą – mówił Jarosław Kaczyński.

Następnie wspólną modlitwę poprowadził ks. Małkowski, który pobłogosławił wszystkich zebranych. Tradycyjnie przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odczytany został apel Klubów „Gazety Polskiej”. W apelu podkreślono, że znaczna część opinii publicznej nie ufa rządowym ustaleniom, a władze zamiast skorygować swoje badania o oczywiste fakty, nadal brną w kłamstwa. Apel został odczytany przez szefową warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Anitę Czerwińską.

- Od pierwszych chwil po smoleńskiej tragedii naszym najważniejszym żądaniem było dojście do prawdy o śmierci polskiego prezydenta i elity naszego narodu. Na setkach marszy organizowanych przez kluby „Gazety Polskiej” domagaliśmy się elementarnej uczciwości w  ustalaniu faktów. Mimo fałszerstw i  ukrywania dowodów przez Moskwę a także matactw polskich władz, udało się nakreślić niemal dokładny obraz przebiegu zdarzeń. Znaczna część opinii publicznej jest co do niego przekonana. Zdecydowana większość nie ufa rządowym ustaleniom. Tymczasem władze zamiast skorygować swoje badania o najbardziej oczywiste fakty coraz bardziej brną w kłamstwa podważając oczywiste dowody i kpiąc ze zdrowego rozsądku. Bez natychmiastowej zmiany władzy śledztwo w sprawie największej tragedii po 1945 r. nie zostanie zakończone a opinia publiczna będzie dalej karmiona kłamstwami. Ostatnie wydarzenia pokazują, że Polacy ponad wszystko chcą zmian i mają dosyć rządzących. Musimy stale przypominać, że rozliczać będziemy nie tylko odpowiedzialnych za katastrofę ale też i tych, którzy świadomie utrudniali jej wyjaśnienie. Tym razem nie uda się im uciec od odpowiedzialności – głosi treść apelu Klubów „Gazety Polskiej”.

Do zgromadzonych przemówiła też Ewa Szakalicka przypominając o jutrzejszych Społecznych Obchodach 70. Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu.

- Musimy jutro uczcić rocznicę Krwawej Niedzieli w imieniu solidarności ze skrzywdzonymi rodzinami, które przez tyle lat musiały milczeć – powiedziała Szakalicka i wyraziła swoją wdzięczność obecnym na Krakowskim Przedmieściu politykom PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim, za zaangażowanie w organizację wystawy poświęconej ofiarom Wołynia, która jutro zostanie otwarta w Sejmie.

Do zebranych przemówił także Tomasz Sakiewicz, który zaapelował o jedność całego środowiska.
- Dzisiejsza 39. miesięcznica wiązała się z dwoma wspaniałymi rzeczami. Po pierwsze, pomimo wakacji uczestniczyły w niej tysiące ludzi i mam wrażenie, że cały czas ich przybywa. Po drugie, w Katedrze obok siebie stały kamery TV Republika i TV Trwam. Mam nadzieję, że jest to dobry znak na przyszłość – powiedział Tomasz Sakiewicz.
 
W Krakowie msza św. w archikatedrze wawelskiej rozpoczęła się o godz. 17:30. Następnie uczestnicy udali się przed Krzyż Katyński, gdzie przemówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

W Piotrkowie Trybunalskim po mszy św., która rozpoczęła się także o godz. 19 w kościele oo. Bernardynów, będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu. Szefowa piotrkowskiego klubu „GP” Beata Drożdż informuje, że ekspozycja zawiera zdjęcia pokazujące życie prywatne i publiczne prezydenta.

Pamięć o tragicznie zmarłych i determinacja w dążeniu do poznania prawdy o przyczynach katastrofy co miesiąc gromadzi na uroczystych obchodach tysiące Polaków.

GALERIA

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pł,oa
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo