Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

O ofiarach Smoleńska w Parku Pamięci

W Parku Pamięci w parafii św. Aleksego w Trzepowie pod Płockiem odbyły się uroczystości 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W Parku Pamięci w parafii św. Aleksego w Trzepowie pod Płockiem odbyły się uroczystości 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W mszy świętej polowej uczestniczyło około 150 osób, w tym bliscy i krewni ofiar katastrofy.

Park Pamięci w Trzepowie został poświęcony przez biskupa płockiego Piotra Liberę w październiku 2011 r. Znajduje się tam 96 dębów i kamieni upamiętniających wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Parkiem Pamięci i zasadzonymi tam dębami opiekują się osoby prywatne, które same podjęły takie zobowiązanie.

Dorota Skrzypek, wdowa po prezesie NBP Sławomirze Skrzypku, powiedziała, że Park Pamięci w Trzepowie to dla niej szczególne miejsce, będące "wyrazem ludzkiej dobroci, bezinteresowności i prawdziwej miłości".

- Wiem, że to dar serca. To inicjatywa ludzi, którzy chcieli upamiętnić naszych bliskich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. To wielka wartość, absolutnie wyjątkowa. Przyjechałam tutaj by za to podziękować - podkreśliła Skrzypek.

Pytana o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, Skrzypek wyraziła nadzieję, że ostatecznie powstanie w Warszawie pomnik im poświęcony, chociaż - jak dodała - każde miejsce w kraju, podobne do Parku Pamięci w Trzepowie, i każda podobna inicjatywa są "stokroć ważniejsze niż pomnik postawiony z przymusu".

- Nie ukrywam, że bardzo oczekuję, i myślę, że nie jestem odosobniona, że nasi bliscy, którzy zginęli, którzy przecież byli oficjalną państwową delegacją, byli urzędnikami państwowymi, doczekają się pomnika w stolicy naszego kraju, gdzie będzie można organizować spokojne uroczystości, gdzie każdy będzie mógł przyjść i złożyć kwiaty. Uważam, że to bardzo potrzebne - powiedziała D. Skrzypek.

Podczas mszy św. odprawionej w Parku Pamięci w Trzepowie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Przeminą spory, nie wyjaśnią się pewnie wszystkie zagadki, ale pamięć o tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, pamięć o tym, co było w ich życiu najważniejsze, nie zginie - powiedział w kazaniu ks. prałat prof. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca płockiego Seminarium Duchownego.

W uroczystościach wzięli udział m.in. bliscy senator PiS Janiny Fetlińskiej i działaczki Solidarności Anny Walentynowicz, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

 



Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo