WZRUSZAJĄCE! Alfred Łąpieś - powstaniec śpiewa "Pierwszy sierpnia – dzień krwawy"

Alfred Łąpieś / YouTube.com/printscreen

  

Alfred Łąpieś uwolnił się z więzienia na Rakowieckiej 3 sierpnia 1944 roku. I ruszył do walki w Powstaniu Warszawskim.

Alfred Łąpieś jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym świadkiem ucieczki ok. 200 więźniów podczas Powstania Warszawskiego.

Powstaniec zaskoczył wszystkich, gdy zaczął śpiewać piosenkę "Pierwszy sierpnia – dzień krwawy". Nagranie zostało wykonane podczas wypoczynku kombatantów w Sopocie, który zorganizowało Stowarzyszenie Odra Niemen.

Pan Alfred trafił do więzienia na Mokotowie, gdy miał 15 lat. Zatrzymano go przez pomyłkę zamiast brata.

Gdy rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, Niemcy przystąpili do rozstrzeliwania więźniów na masową skalę. W pewnym momencie dwóch z nich - już mocno pijani - weszli na górę do jednej z cel. Zostali zaatakowani przez więźniów i zabici. Warszawiacy postanowili zorganizować ucieczkę.

Uciekałem prawie ostatni, było jeszcze dwóch za mną. Miałem trepy, ale zdjąłem je i uciekałem na bosaka, bo bałem się, że ich dźwięki będzie słychać na dole. Na końcu, pod murem więzienia, stał wysoki śmietnik i drabina

- opowiadał pan Alfred dziennikarzom portalu histmag.org.

Udało mu się wrócić do domu i przystąpić do Powstania. Został ranny w bok i rękę. Udało mu się przeżyć. Po kapitulacji trafił do Pruszkowa, a stamtąd - do transportu kolejowego na południe, prawdopodobnie do Oświęcimia. Pod Krakowem jemu, jego ojcu i sąsiadce udało się zbiec.

CZYTAJ TEŻ: Wspomnienia Powstańca z sierpnia 1944 r. „Niemcy niszczyli miasto pełne ludzi”

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, histmag.org,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Łukaszenka wymienia rząd

/ Serge Serebro, Vitebsk Popular News; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował premiera Andreja Kabiakoua, mianując na jego miejsce dotychczasowego prezesa Banku Rozwoju Siarhieja Rumasa. Szef państwa dokonał też zmian na kilku stanowiskach ministerialnych.

Oznacza to największą rekonstrukcję białoruskiego rządu od 2014 r., gdy na jego czele stanął Kabiakou. W ubiegły wtorek na naradzie w Orszy Łukaszenka zarzucił rządowi, że lekceważy jego zalecenia, i zapowiedział, że do końca tygodnia wymieni całe rządowe kierownictwo.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl