Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prawica umacnia się w Hiszpanii

Na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii słabnie przewaga socjalistycznej PSOE nad Partią Ludową (PP) - wynika z opublikowanego dziś sondażu Sigma Dos. Trzecią siłą w parlamencie może być prawicowa partia Vox.

zdjęcie ilustracyjne
fdecomite \ CC BY 2.0

Z badania wynika, że najwięcej mieszkańców Hiszpanii deklaruje obecnie poparcie dla PSOE, czyli Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W wyborach 28 kwietnia br. zdobyła ona 123 mandaty, a przed zaplanowanymi na 10 listopada przedterminowymi wyborami ma poparcie dające jej 121 miejsc w 350-mandatowym Kongresie Deputowanych.

Tymczasem znaczący wzrost poparcia odnotowała centroprawicowa PP, która według sondażu zwiększyłby swój stan posiadania w niższej izbie parlamentu z 66 do 97 mandatów.

Badanie Sigma Dos sugeruje, że trzecią siłą w Kongresie Deputowanych może stać się kierowana przez Santiago Abascala partia Vox. To prawicowe ugrupowanie, opowiadające się m.in. za zawieszeniem autonomii Katalonii, ograniczeniem praw mniejszości seksualnych oraz deportacją nielegalnych migrantów, może liczyć na 36 miejsc. Dotychczas miało ich 24.

Czwartym ugrupowaniem Kongresu Deputowanych może być lewicowy blok Unidas Podemos (UP). W porównaniu do wyborów z kwietnia UP w listopadzie straciłby 10 posłów, zapewniając sobie jedynie 32 mandaty.

Do parlamentu może wejść nowe lewicowe ugrupowanie Mas Pais. Według sondażu ta partia, bliska programowo UP, może wprowadzić do Kongresu Deputowanych siedmiu posłów.

Największym przegranym badania Sigma Dos jest liberalna partia Ciudadanos, która mogłaby liczyć na zaledwie 19 mandatów. Dotychczas miała ich 57.

Politolodzy i dziennikarze oceniają, że głównym powodem zawirowań w politycznych sympatiach Hiszpanów są utrzymujące się od tygodnia zamieszki w Katalonii. Protesty są rezultatem werdyktu Sądu Najwyższego w Madrycie, który 14 października skazał dziewięciu regionalnych polityków na wyroki od 9 do 13 lat więzienia za zorganizowanie w 2017 r. referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Po kwietniowych wyborach kierujący PSOE premier Pedro Sanchez próbował utworzyć swój drugi rząd na bazie polityków rodzimego ugrupowania. Kiedy nie powiodła się próba zdobycia poparcia UP dla mniejszościowego gabinetu, premier ogłosił wybory.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Hiszpania #VOX #socjaliści

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo