To są porażające informacje – mówi Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. Chodzi o dokumenty z Kancelarii Stanu Niemiec, jakie ujawnił „Die Welt”. Wynika z nich, że premier Meklemburgii Manuela Schwesig współpracowała z Federacją Rosyjską nie tylko przy Nord Streamie 2, ale prowadziła własną politykę z Rosją Putina. O współpracy kontrowersyjnej Niemki z zachodniopomorską PO i nie tylko o tym przeczytacie Państwo już we wtorkowej Gazecie Polskiej Codziennie – na papierze oraz online.
Dokumenty, które opublikował niemiecki dziennik „Die Welt”, pochodzą z Kancelarii Stanu. Wynika z nich, że premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego prowadziła własną politykę zagraniczną, która była niezgodna z polityką, jaką prowadzi Republika Federalna Niemiec. Polegała ona na ścisłej współpracy z Federacją Rosyjską i okręgiem petersburskim; i to w okresach bardzo newralgicznych już po zajęciu Krymu przez Rosję. Tymczasem w Niemczech do prowadzenia polityki zagranicznej upoważniony jest wyłącznie rząd federalny. Przez wiele lat z premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego ścisłą współpracę prowadził też szef Platformy Obywatelskiej na Pomorzu Zachodnim, marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie
Opozycja i sprzyjające jej media cały czas są w szale po otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej za wszelką cenę próbując podważyć sensowność inwestycji. - Należy patrzeć z takim naturalnym spokojem i optymizmem, że opinie przeciwników politycznych będą wstydliwie wycofywane z opinii publicznej – ocenił Jerzy Polaczek.
Dyrektor sądu w Radomiu wypowiedział umowę użyczenia, ale tamtejsza Iustitia nie zamierza się wyprowadzić. Nadal podaje sądowy adres, jako swoją siedzibę. Zresztą podobnie, jak zdecydowana większość terenowych oddziałów stowarzyszenia. I jakoś nie widzą w tym nic niestosownego.
Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Przez ostatni dni była spontanicznie żegnana przez miliony Brytyjczyków. Z całego świata do Londynu spływały kondolencje. Jednym z uczestników ceremonii pogrzebowej był prezydent Andrzej Duda.
Spółki zobowiązane przez premiera Mateusza Morawieckiego do zwiększonego importu węgla zrealizowały już 80 proc. planu na ten rok. Jak podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, tak wielki logistycznie projekt, nie był w Polsce do tej pory realizowany. Surowiec jest dostępny dla indywidualnych odbiorców na wielu składach, ale jego ceny przekraczają 3 tys. zł.
Wtorkowa „Codzienna” to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.