Według 52,9 proc. badanych Polska powinna dysponować bronią atomową - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu. Temat potencjału nuklearnego Polski pojawia się w przestrzeni publicznej od kilku lat. W 2022 r. prezydent RP Andrzej Duda wyraził możliwość uczestnictwa Polski w natowskim programie Nuclear Sharing.
Na pytanie czy, Polska powinna dysponować bronią atomową, 52,9 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. 20,8 proc. z nich zdecydowanie popiera tą inicjatywę, a kolejne 32,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".
27,9 proc. respondentów jest przeciwnych posiadaniu przez Polskę broni atomowej. Wariant "zdecydowanie nie" wybrało 11,2 proc. osób, a "raczej nie" 16,7 proc.
19,2 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Autorzy opracowania wskazali, że pomysł dysponowania bronią jądrową przez Polskę popierają w większości zwolennicy trzech z pięciu formacji. Najczęściej są to sympatycy Konfederacji (71,2 proc. z nich), Prawa i Sprawiedliwości (59,8 proc. z nich) oraz Trzeciej Drogi (57,1 proc. z nich), którzy wzięli udział w badaniu. Mniej entuzjastyczni są zadeklarowani wyborcy Koalicji Obywatelskiej (44,4 proc. z nich) oraz Lewicy (40,7 proc. z nich).
Badanie zostało przeprowadzone 18 i 19 lutego metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research dla Onetu na próbie 1025 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.
W 2022 r. prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" wysunął stwierdzenie o gotowości Polski do udziału w programie Nuclear Sharing, polegającym na udostępnianiu broni jądrowej państwom NATO.
Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty - mówił wówczas prezydent Duda.
W 2024 r. temat za sprawą publicznych wypowiedzi prezydenta RP powrócił, jednak nie spotkał się ze szczególną przychylnością ze strony obecnego obozu rządzącego.
Według niedawnego sondażu CBOS, uczestnictwo Polski w takim programie popiera 44 proc. badanych. Za rozwijaniem własnego programu jądrowego opowiada się 49 proc. ankietowanych.