Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Skandal. "Polski obóz śmierci" w znanym izraelskim dzienniku

Kolejny raz w zagranicznych mediach pojawiła się informacja o "polskich obozach śmierci". Tym razem dotyczy to izraelskiego dziennika "Forward", który w tytule artykułu o odkryciu tunelu w nazistowskim obozie w Sobiborze użył tego mylnego i obraźliwe

www.forward.com
Kolejny raz w zagranicznych mediach pojawiła się informacja o "polskich obozach śmierci". Tym razem dotyczy to izraelskiego dziennika "Forward", który w tytule artykułu o odkryciu tunelu w nazistowskim obozie w Sobiborze użył tego mylnego i obraźliwego dla Polaków sformułowania. (http://forward.com/articles/178238/archeologists-unearth-escape-tunnel-at-polish-deat/)

Izraelski dziennik „Forward” w tytule swojego artykułu informującego o odkryciu tunelu w obozie w Sobiborze użył nieprawdziwego historycznie i obraźliwego dla Polski sformułowania: „polski obóz śmierci”.Tekst informujący o badaniach archeologicznych prowadzonych  na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Sobibor jest przedrukiem informacji opublikowanej przez bardziej znany, izraelski dziennik „Haaretz”.

„Haaretz” pisze o „obozie śmierci w Polsce”. Dziennik „Forward” w tytule swojego przedruku podaje jednak, że chodzi o „polski obóz śmierci”.

Kilka dni temu w artykule dotyczącym przebywających na terenie Wielkiej Brytanii przestępców oskarżanych o zbrodnie wojenne „Daily Mirror” przypomniało historię pięciu nazistów ukrywających się od czasów zakończenia II wojny światowej i także napisano o „polskich obozach pracy”.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że to nie pierwszy przypadek, gdy redakcja „Daily Mirror” pisze o „polskich obozach”.W 2011 roku dopiero po interwencji Ambasady RP w Londynie redakcja poprawiła „błąd” w artykule dotyczącym wyroku ws. Kradzieży napisu „Arbeit macht frei”. Wówczas zmieniono jedynie przymiotnik „polski” na „nazistowski”, a redakcja gazety nawet nie wystosowała oficjalnych przeprosin.

Poza tymi przypadkami w „Daily Mirror” informacja o „polskich obozach” pojawiała się jeszcze pięciokrotnie.

Niedawno sformułowania „polski obóz koncentracyjny” użył również renomowany dziennik „The Washington Post”. Zostało ono usunięte ze strony internetowej gazety po licznych protestach Polonii i polskich władz. 

W obozie Sobibor w latach 1942 – 43 życie straciło około 250 tys. ludzi. Działał on w latach 1942-43. Ofiary nazistów pochodziły m.in. z Lubelszczyzny, Galicji oraz państw Europy Zachodniej. Ich całkowita liczba, ze względu na brak archiwaliów, jest trudna do jednoznacznego ustalenia.

Po powstaniu, jakie wybuchło w obozie w październiku 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o całkowitej likwidacji tego miejsca zagłady. Obóz został zrównany z ziemią. W 1965 roku na jego terenie został odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl,Nowy Dziennik

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
kp
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo