Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Dzika reprywatyzacja w Łodzi. Za wszystkim stała zorganizowana grupa przestępcza

10 osób zostało oskarżonych ws. bezprawnego przejmowania udziałów w ośmiu kamienicach na terenie Łodzi. W skład grupy wchodzili m.in. prawnicy, pracownik jednej z kancelarii notarialnych i b.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
10 osób zostało oskarżonych ws. bezprawnego przejmowania udziałów w ośmiu kamienicach na terenie Łodzi. W skład grupy wchodzili m.in. prawnicy, pracownik jednej z kancelarii notarialnych i b. pracownik administracji zarządzającej nieruchomościami.
 
Rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania tłumaczy, że pięć osób oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W jednym przypadku członkom grupy udało się sfinalizować bezprawne przejęcie własności udziałów w nieruchomości. Niektórym z oskarżonych grożą kary do 15 lat więzienia.
 
Według ustaleń śledczych, kierowana przez 55–letniego mieszkańca Łodzi, zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012–2013. Jej celem było dokonywanie oszustw na szkodę spadkobierców nieruchomości, poprzez bezprawne przejmowanie ich własności.

- Przede wszystkim zadania te były realizowane poprzez podrabianie testamentów, zawierających rzekomo ostatnią wolę spadkodawców. Następnie, dokumenty te były przedkładane w sądach cywilnych wraz z wnioskami o stwierdzenie nabycia spadków, po czym składano niezgodne ze stanem faktycznym zeznania i zapewnienia spadkowe. Intencją było wprowadzenie sądu w błąd i doprowadzenie do wydania niezgodnych ze stanem faktycznym postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku.  - wyjaśnia rzecznik prokuratury.

Zdaniem śledczych tego typu działania wymagały szeregu przygotowań. Poprzedzone były analizą stanów prawnych nieruchomości i ustaleniami dotyczącymi kręgu spadkobierców. Starano się, by podrobione testamenty wyglądem odpowiadały dokumentom sprzed kilkudziesięciu lat. W kilku przypadkach, tak podrobione testamenty zostały podmienione z oryginalnymi w archiwach państwowych. Doszło także do podłożenia w jednej z administracji nieruchomości, pisma pochodzącego rzekomo od spadkodawcy po to, aby w przypadku ewentualnych wątpliwości i zlecenia badań grafologicznych ukryć prawdę.
 
Aktem oskarżenia objęte zostały działania podejmowane w odniesieniu do kamienic przy ulicy Zachodniej 55/57, Wróblewskiego 56, Srebrzyńskiej 7, Wojska Polskiego 88, Sienkiewicza 27, Narutowicza 42 i Legionów 68. Własność tej ostatniej kamienicy udało się grupie przejąć. W pozostałych przypadkach działania zakończyły się niepowodzeniem, ze względu m.in. na odmowę wydania przez sąd postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#prokuratura #Łódź #reprywatyzacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo