Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Inicjatorka "Wolnych Sądów", niedoszła RPO, sędzia z Themis. To skład resortu sprawiedliwości Bodnara

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, jest wskazywany jako nowy minister sprawiedliwości w rządzie, który za kilka dni może przedstawić lider PO, Donald Tusk. W mediach pojawiły się także nazwiska osób, które miałyby wejść do kierownictwa resortu. Wśród nich można znaleźć inicjatorkę "Wolnych Sądów", Marię Ejchart, niedoszłą Rzecznik Praw Obywatelskich, Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, czy sędziego - wiceprezesa Themis, Dariusza Mazura.

Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości
Lukas Plewnia from Berlin - wikimedia.commons.org; CC BY-SA 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]

Dziś Donald Tusk, lider PO i kandydat większości sejmowej na nowego premiera, potwierdził krążące w mediach od dłuższego czasu spekulacje, że ministerstwem sprawiedliwości w jego rządzie pokieruje Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Intensywnie pracujemy z przyszłym ministrem sprawiedliwości, prof. Adamem Bodnarem i środowiskami prawniczymi, sędziowskimi, adwokackimi, prokuratorskimi, nad całym zestawem działań, który na tyle, na ile to będzie możliwe dzisiaj, przywróci stan praworządności. To będą pierwsze dni naszych rządów - powiedział Tusk. 

Na Twitterze Katarzyna Bilewska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, powołując się na ustalenia "Polityki Insight", wymieniła, kto miałby wejść - obok Bodnara - w skład kierownictwa nowego resortu sprawiedliwości.

- Nowy skład kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości: Adam Bodnar, Zuzanna Rudzińska -Bluszcz, Maria Ejchart, Krzysztof Śmiszek, Arkadiusz Myrcha, Dariusz Mazur. Świetna wiadomość nie tylko dla prawników, ale i obywateli! - napisała Bilewska.

Kim są potencjalni członkowie kierownictwa MS?

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, przez lata związana z biurem RPO Adama Bodnara, w ostatnich latach najbardziej mogła być zapamiętana z prób objęcia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm trzykrotnie na przełomie 2020 i 2021 r. odrzucał jej kandydaturę. Od kwietnia 2021 r. kieruje Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Maria Ejchart to prawniczka przez długi czas związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Szefowa Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, współinicjatorka powstania "Wolnych Sądów" oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości, zaangażowana w organizację protestów przeciwko reformie sądownictwa. Prywatnie jest żoną znanego adwokata Jacka Dubois. 

Dariusz Mazur to sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Głośno w ostatnim czasie zrobiło się o nim po jego słowach na temat prof. Małgorzaty Manowskiej, I Prezes SN, która według niego "przykładała rękę do prawniczej zbrodni". Media kojarzone z opozycją określają go jako "zaangażowanego w obronę praworządności" i nieunikającego krytyki Zbigniewa Ziobry. Jako jeden z kilkudziesięciu sędziów pozwał „Gazetę Polską” i Tomasza Sakiewicza za fragment autoryzowanego wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego.

Krzysztof Śmiszek to prawnik, poseł Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, w przeszłości kierujący Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, członek rady programowej Archiwum Osiatyńskiego.

Arkadiusz Myrcha to prawnik, poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. "Gazeta Polska" w 2022 r. pisała, że Myrcha "przez był jednoczęśnie posłem i jednym z trzech wspólników toruńskiej kancelarii prawnej świadczącej usługi na rzecz firmy pożyczkowej, której właściciele są oskarżani o lichwę i oszustwa". W 2023 r. doktoryzował się, a jego promotorem był Marek Chmaj.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Ministerstwo Sprawiedliwości #wybory 2023

md