Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Najnowsze odkrycia w Luksorze

Podczas ostatnich wykopalisk w Luksorze w Egipcie archeolodzy dokonali niesamowitych odkryć w okolicy wielkiej świątyni grobowej w Deir el-Bahari, zbudowanej na polecenie królowej Hatszepsut, kobiety, która rządziła Egiptem jako faraon od 1479 do 1458 p.n.e. W oświadczeniu na Facebooku, były szef egipskiego Ministerstwa Starożytności Zahi Hawass, który kierował wykopaliskami, nazwał znaleziska: pierwszymi ważnymi odkryciami królewskimi od czasu odkrycia grobowca króla Tutanchamona.

Imię królowej w kartuszu
Imię królowej w kartuszu
Hedwig Storch - wikipedia

Odkryto przede wszystkim przedmioty służące budowniczym wielkiej świątyni – między innymi narzędzia używane do cięcia i kształtowania drewna, drewniany młotek, dwa dłuta, drewniane naczynie do kształtowania cegieł błotnych oraz dwa kamienie, które zawierały kartusze Hatszepsut, czyli owalne ramy z imieniem kobiety-faraona zapisanym egipskimi hieroglifami. Kartusze są szczególnie ekscytującym odkryciem, ponieważ pokazują, że władczyni XVIII dynastii była zaangażowana w budowę świątyni grobowej. Zespół Hawassa odkrył ponadto 1500 kolorowo zdobionych kamiennych bloków, które niegdyś stanowiły część świątyni stojącej nieopodal świątyni głównej.Sceny pokazują życie arystokratyczne w czasach XVIII dynastii. 

Kobieta-faraon

Hatszepsut była żoną faraona Totmesa II, a kiedy ten niespodziewanie zmarł, tron miał dziedziczyć jego syn, późniejszy Totmes III. Jednak ponieważ w chwili śmierci ojca miał zaledwie dwa lata, rządy objęła królowa. Została faraonem w 1479 p.n.e., co czyni ją szóstym z kolei faraonem XVIII dynastii Nowego Państwa i drugą kobietą, która została najwyższym przywódcą Egiptu w jego długiej historii. Pierwszą kobietą faraonem była Sobekneferu (znana również jako Nefrusobek), królowa z Państwa Środka (XII dynastii), która rządziła krajem przez trzy lata w połowie XVIII wieku p.n.e. Totmes III władał obok swojej macochy i wstąpił na tron jako jedyny władca Egiptu po jej śmierci. Dowody znalezione przez zespół Hawassa pokazują, że stosunki między nimi były dobre i że prawdopodobnie w późniejszym okresie dzielili się władzą.

Odkrycia w okolicach świątyni 

Oprócz odkrycia kamieni świątynnych zespół Hawassa odnalazł też cmentarz z XVII dynastii (1635-1550 p.n.e.), pochodzący z czasów, gdy Egipt został podbity i rządzony przez lud Hyksosów. Znaleziono wiele trumien wypełnionych ludzkimi szczątkami oraz kolekcje sprzętów pochowanych wraz nimi – m.in. liczne łuki i groty strzał. Odkopano także grób Djehuty Mes, nadzorcy w pałacu królowej Tetisheri z wapienną stelą pogrzebową, pamiątkową kamienną płytę oraz pojemnikiem na kosmetyki wykonany z alabastru i fajansu.

 

 



Źródło: niezależna.pl

#Hatszepsut #kobieta-faraon #Totmes III #świątynie w Luksorze

Magdalena Łysiak