Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Góra Zyndrama – podróż wehikułem czasu

Górą Zyndrama w Maszkowicach to prehistoryczne osiedle obronne z wczesnej epoki brązu. Kamienne fortyfikacje z 1750 r. p.n.e. są jednym z najstarszych w tej części Europy kamiennych budowli obronnych. Ich rozwiązania konstrukcyjne przypominają budowle z obszaru śródziemnomorskiego. Być może więc założyciele osady pochodzili z tamtego rejonu. Mur miał ok. 200 m długości i otaczał osadę od wschodu i północy.

Rekonstrukcja bramy w Maszkowicach
Rekonstrukcja bramy w Maszkowicach
Maszko78 - wikipedia

W Muzeum Śląskim w Katowicach można obejrzeć wystawę Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat, na której po raz pierwszy prezentowanych jest ok. 1000 artefaktów znalezionych na Górze Zyndrama. 

Unikatowe stanowisko

To najstarsza znana kamienna fortyfikacja w Europie Środkowej. Była wzorowana na architekturze z obszarów śródziemnomorskich. Następne kamienne konstrukcje na terenie ziem polskich powstawały dopiero ponad 2000 lat później. (…) Pomyśleliśmy, że tak unikatowe stanowisko archeologiczne warte jest pokazania. Dotychczas nigdzie takie materiały nie były prezentowane.

– powiedziała kurator wystawy dr Renata Abłamowicz.

Tego rodzaju stanowisko jest trochę jak podróż wehikułem czasu – im jesteśmy głębiej, tym jesteśmy w starszych epokach – wyjaśnił prof. Marcin Przybyła z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który od 2010 roku prowadzi badania archeologiczne na Górze Zyndrama. 

Nieprawdopodobna komunikacja

Badania wskazują, że w epoce brązu Góra Zyndrama była zamieszkiwana przez ok. 200 lat. Następnie z przerwami do ok. 50 roku p.n.e. Według prof. Przybyły kolejne grupy ludzi wybierały ten szczyt, ponieważ stanowił doskonały punkt widokowy na łączącą północ z południem Dolinę Dunajca, a tamtejsze warunki sprzyjały uprawie roli. 

Były to czasy, kiedy duża część Europejczyków mówiła bardzo podobnymi narzeczami jednego języka, co skutkowało nieprawdopodobną komunikacją. Z jednej strony mamy do czynienia ze społecznościami prehistorycznymi, które żyły w pewnym odizolowaniu (...). Z drugiej strony mamy świadectwa tego, że były wśród nich grupy ludzi, którzy komunikowali bardzo odległe rejony kontynentu. Góra Zyndrama to miejsce dokumentujące fenomen niezwykle intensywnego kontaktu pomiędzy poszczególnymi częściami Europy we wczesnej epoce brązu – opowiadał profesor.

 



Źródło: niezależna.pl; pap.pl

#mur obronny z czasów prehistorycznych #polski zabytek z Maszkowic #epoka brązu

Magdalena Łysiak