10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Dramatyczna sytuacja w zalanych miejscowościach. Na prośbę prezydenta do pomocy ruszą wojska inżynieryjne!

Na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy do Raciborza Dolnego i Głuchołaz zostaną skierowane wojska inżynieryjne. - Tam są wielotonowe zwały gruzu, zgliszcza mułu, szlamu, strat w mieniu, które w zasadzie mogą być usunięte tylko przy użyciu ciężkiego sprzętu, czyli bardzo często gąsienicowych transporterów, fadromy, również platform inżynieryjnych, które mogą wykonać pracę niemożliwą do wykonania rękami - przekazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Głuchołazy
Głuchołazy
x.com/ - hstwlov

Wojska inżynieryjne będą pomagać w Raciborzu Dolnym i Głuchołazach 

Siewiera powiedział, że BBN przeanalizowało sytuację w województwach dotkniętych kataklizmem.

"Rekonesans dotyczył Raciborza Dolnego, Głuchołaz, gdzie woda już zeszła, gdzie mamy do czynienia z fazą usuwania skutków dramatycznych i Nysy, gdzie do późnych godzin nocnych, w zasadzie porannych, obserwowaliśmy działania ratunkowe miasta"

– poinformował.

Dodał, że w sprawie wysłania wojsk inżynieryjnych do Głuchołaz (woj. opolskie) rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem oraz z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

"Poprosiłem w imieniu prezydenta RP o skierowanie wojsk inżynieryjnych do miejscowości Głuchołazy, do tej gminy, liczącej 23 tysiące ludzi, w której niemal połowa odcięta jest od bieżącej wody, od prądu. Usunięcie tych strat spowodowanych przez powódź jest tu w zasadzie niemożliwe, tylko z wykorzystaniem lekkich środków, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialnej czy Ochotnicze Straże Pożarne"

– powiedział Siewiera.

Potwierdził, że w późnych godzinach nocnych otrzymał od ministra obrony narodowej odpowiedź, że dziś na miejsce zostanie skierowany "rekonesans z drugiego pułku inżynieryjnego z Inowrocławia".

Szef BBN poinformował, że w Głuchołazach jedyna rura z bieżącą wodą pitną, która była dostarczana na drugą stronę tej miejscowości i całej gminy, została uszkodzona. "Konieczne są wiadra z wodą do spłukiwania wody" - powiedział.

Siewiera przypomniał, że stan wody w Głuchołazach był o metr wyższy niż w trakcie powodzi w 1997 roku.

"To są wielotonowe zwały gruzu, zgliszcza mułu, szlamu, strat w mieniu, które w zasadzie mogą być usunięte tylko przy użyciu ciężkiego sprzętu, czyli bardzo często gąsienicowych transporterów, fadromy, również platform inżynieryjnych, które mogą wykonać pracę niemożliwą do wykonania rękami, niemożliwą do wykonania jedynie przez oddziały piesze, wojska czy wojska obrony terytorialnej, wojska operacyjne czy państwową straż pożarną"

– powiedział.

Szef BBN podkreślił, że obecnie prowadzone działania nie są bezpośrednią odbudową tylko likwidacją tymczasową skutków powodzi. Dodał, że Komisja Europejska zaoferowała pomoc, z której należy skorzystać.

"Jeśli odwody państwowej straży pożarnej czy wojska nie zostały jeszcze wyczerpane, to należy je zaangażować, a również skorzystać z sojuszniczej pomocy w tym zakresie, bo ten ciężki sprzęt będzie kluczowy" - powiedział.

Sytuacja na terenie województwa opolskiego spowodowana powodzią nadal jest bardzo trudna; najwięcej zgłoszeń zanotowano na terenie powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego - poinformował w poniedziałek 17 września Opolski Urząd Wojewódzki. Spływ wód opadowych powoduje gwałtowne wzrosty stanów wód, liczne podtopienia i zalania.

W Głuchołazach w niedzielę 15 września most tymczasowy i konstrukcję nowego mostu porwał nurt rzeki. Podczas powodzi została przeprowadzona ewakuacja mieszkańców. Obecnie miasto jest wyłączone z ruchu, a droga krajowa nr 40 jest zablokowana. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Głuchołazy #powódź #Jacek Siewiera #Władysław Kosiniak-Kamysz #MON

mm