W najbliższych dniach liderzy ugrupowań opozycyjnych mają siąść do dalszych rozmów koalicyjnych. - Ich łączy tylko osiem gwiazdek, może PSL akurat nie ośmioma gwiazdkami wyrażał swoją potrzebę zmiany, ale wszystkich pozostałych tak. To jest za mało żeby rządzić - ocenił dziś Tomasz Sakiewicz.
"Jesteśmy umówieni w najbliższych dniach na serię spotkań" – wskazał Szymon Hołownia.
Pytany o obsadę pozostałych ważnych stanowisk, Hołownia zaznaczył, że większość parlamentarna będzie stabilna tylko wtedy, kiedy ugrupowania wchodzące w jej skład podzielą się odpowiedzialnością za państwo i najważniejszymi stanowiskami w państwie, aby "nie była to hegemonia jednego gracza, tylko równowaga i partnerstwo".
Wskazał też, jak powinny być podzielone obszary odpowiedzialności. "Naszym zdaniem, dobrym pomysłem jest to, by największy wziął funkcję premiera i odpowiadał za konstrukcję rządu, drugi największy – za Sejm, a trzeci, żeby wziął Senat" – mówił.
W nowym Senacie Koalicja Obywatelska będzie miała 41 senatorów, Prawo i Sprawiedliwość – 34, Trzecia Droga – 11, Nowa Lewica – 9 oraz 5 senatorów startujących ze swoich komitetów.
🇵🇱 W #SenatRP trwa uroczystość wręczenia przez Państwową Komisję Wyborczą @PanstwKomWyb zaświadczeń o wyborze senatorom XI kadencji.
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) October 27, 2023
💬 „Frekwencja wyborcza wskazuje na poziom zaangażowania społeczeństwa w życie państwa. Jest to niezwykle istotny wskaźnik rozwoju demokracji i… pic.twitter.com/JmPxyDEjuL
Polityczne układanki komentował w TVP Info Tomasz Sakiewicz. Według redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” widać, że porozumienie Trzeciej Drogi z Platformą przesądza.
Jeżeli oni się dogadają, to wtedy marszałek będzie wybrany w tym układzie. Jeśli się nie dogadają, to będzie to bardzo trudne, żeby wyłonić marszałka
Jak podkreślił redaktor, jeśli w ramach rozmów koalicyjnych dojdzie do większego paktu, dogada się cała opozycja poza Konfederacją, jednym elementem z tego targu ma być oddanie temu najmniejszemu marszałka Senatu.
„Jeśli np. PSL wziąłby marszałka Sejmu, to marszałka Senatu dostaje SLD. Mimo tego, że oni nie są najsilniejsi w tym Senacie, to by w ramach ogólnego układu dostali tę funkcję”
Redaktora naczelnego „GP” zapytano, czy Tomasz Grodzki pozostanie dalej marszałkiem.
Wszystko jest możliwe. Są zapewnienia, że na pewno ta koalicja powstanie. Może i powstanie, ale potem trzeba przegłosować rząd, budżet i jakoś rządzić w tym układzie, który pasuje jak heblowana deska do twarzy. Przecież to są ludzie, którzy przynajmniej oficjalnie głoszą skrajnie przeciwne poglądy w bardzo wielu sprawach. Ich łączy tylko osiem gwiazdek, może PSL akurat nie ośmioma gwiazdkami wyrażał swoją potrzebę zmiany, ale wszystkich pozostałych tak. To jest za mało żeby rządzić
Dodał, że jeśli to się rozsypie, to też ta rzeczywistość senacka będzie poddana rozkładowi.
„Jeśli im się uda utworzyć rząd - ja bym tego jeszcze taki pewny nie był - to będzie im przede wszystkim bardzo trudno podejmować decyzje” - zaznaczył Sakiewicz.
Kilkanaście partii, sprzeczne interesy - i to może nawet ważniejsze od sprzecznych poglądów - i komplikująca się bardzo sytuacja międzynarodowa. Proszę zobaczyć, że Donald Tusk od wczoraj już nie jest zwolennikiem federacji europejskiej. Nagle w tej sprawie gwałtownie zmienił poglądy. Był zwolennikiem i już nie jest