Nasz kraj jest w grupie państw, które najlepiej poradziły sobie z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Przyznają to nawet na co dzień krytyczni wobec Zjednoczonej Prawicy komentatorzy. Pozytywne efekty działań rządu dostrzegł m.in. były premier Marek Belka.
Mamy dużą szansę, żeby Polska przeszła przez ten kryzys skaleczona nieco mniej niż wiele krajów Unii Europejskiej – wskazywał Belka, obecnie europoseł wybrany z list Koalicji Obywatelskiej. O samych tarczach mówi, że „to program znaczący i on na pewno pomoże przetrwać wielu przedsiębiorstwom, wielu firmom”. I chociaż w innym miejscu swojej wypowiedzi odnosi się krytycznie do niektórych rozwiązań antykryzysowych, to i tak w ustach polityka opozycji wspomniane pochwały muszą robić wrażenie. Nawet w przypadkiem nagranej wymianie zdań między Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a Borysem Budką padają ciepłe słowa na temat wdrożonych przez obecną władzę rozwiązań.
Trudno o inną ocenę. Wiele wskazuje na to, że na tle innych państw Unii Europejskiej Polska poradzi sobie z tym kryzysem możliwie dobrze, być może nawet najlepiej w całej Wspólnocie. Skuteczne okazały się bardzo szybkie działania podjęte przez gabinet Mateusza Morawieckiego i znakomita współpraca na osi prezydent–rząd–Narodowy Bank Polski.
Dodatkowo wskazać trzeba, że Polska weszła w lockdown z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Nasze finanse publiczne z roku na rok wyglądały coraz lepiej. Dług publiczny spadł do dawno niewidzianego poziomu 44 proc. w relacji do PKB. Tempo wzrostu gospodarczego także było imponujące. Ostatnie pięć lat to dla Polski istne ekonomiczne przyspieszenie. Widzieli to światowi inwestorzy, czego efektem było plasowanie naszego długu w tym roku z ujemną rentownością (państwo oddaje wtedy mniej, niż pożyczyło). Swoisty cud gospodarczy, jaki miał miejsce nad Wisłą od 2015 r., był amortyzatorem silnego uderzenia wywołanego koronawirusem.
Według prognoz Komisji Europejskiej spadek naszego PKB będzie najniższy w Unii Europejskiej, udało się wyhamować skokowy wzrost bezrobocia i uratować tysiące firm przed upadłością. Cristina Savescu, starsza ekonomistka Banku Światowego zajmująca się Polską, stwierdziła nawet w wywiadzie dla ISBnews, że ekonomiczna pozycja naszego kraju może wzrosnąć w związku ze zmianami w światowym łańcuchu dostaw spowodowanymi pandemią. Wskazała także na odporność naszej gospodarki wynikającą z jej zdywersyfikowania i konkurencyjności.
Ostatnie pięć lat to czas prezydentury Andrzeja Dudy i rządów Zjednoczonej Prawicy. W tym okresie przyjęto wiele korzystnych dla Polski rozwiązań, także dotyczących kwestii ekonomicznych. Dzięki temu Polska jest wzorem dla innych, nawet w tych trudnych czasach. Warto o tym pamiętać.
Autor jest analitykiem gospodarki. Specjalizuje się w regulacyjnych i makroekonomicznych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw. Ekspert Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.