Wymiana dachu to duża inwestycja, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach gospodarczych. Na szczęście w 2025 roku właściciele nieruchomości mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego, które pomogą zmniejszyć koszty modernizacji. Dostępne programy pozwalają nie tylko na wymianę starego pokrycia dachowego, ale także na poprawę efektywności energetycznej budynku. Jakie dofinansowania są dostępne, kto może się o nie ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?
Wymiana dachu, zwłaszcza pokrytego eternitem, ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i zdrowia mieszkańców. Eternit zawiera szkodliwy azbest, który w przypadku uszkodzenia może stanowić poważne zagrożenie. Z tego powodu Polska już w 2002 roku wdrożyła „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu”, zakładający całkowite usunięcie tego materiału do 2032 roku.
Mimo upływu lat wiele budynków nadal posiada dachy z eternitu. Czy właściciele takich nieruchomości mogą liczyć na dofinansowanie w 2025 roku? Sprawdźmy dostępne programy i warunki, jakie trzeba spełnić, aby je otrzymać.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nie prowadzi już naboru wniosków na dofinansowanie wymiany dachu z eternitem. Program finansowany z Krajowego Planu Odbudowy cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak nowe wnioski nie są przyjmowane. Środki przysługują jedynie osobom, które podpisały umowę wcześniej – mają one czas na realizację przedsięwzięcia do 31 grudnia 2025 roku.
Nie wiadomo, czy program powróci w innej formie. Wymiana dachów z azbestem nie będzie już finansowana z KPO, ale możliwe jest wsparcie w ramach programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania azbestu. Szczegółowe informacje w tej sprawie nie zostały jeszcze podane.
Wciąż działa „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”, który jest cyklicznie odnawiany. Program realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a wsparcie kierowane jest do gmin, powiatów i związków międzygminnych, które działają na rzecz właścicieli nieruchomości.
Dla kogo dostępne jest dofinansowanie do wymiany dachu? Osoby posiadające domy jednorodzinne mogą skorzystać z lokalnych programów organizowanych przez gminy i miasta. Dzięki nim można uzyskać darmowy odbiór, transport i utylizację eternitu, ponieważ samorządy otrzymują na ten cel dofinansowanie z NFOŚiGW poprzez wojewódzkie oddziały.
Dofinansowanie do wymiany dachu w 2025 roku – jakie są możliwości? Wiele gmin i miast w Polsce oferuje własne programy wsparcia na usuwanie azbestu, w tym demontaż dachów z eternitu. Dofinansowanie może obejmować demontaż, pakowanie, transport oraz utylizację odpadów zawierających azbest. W niektórych przypadkach możliwe jest pokrycie nawet 100% kosztów. Szczegółowe informacje o dostępnych środkach warto sprawdzić w urzędzie gminy lub miasta.
Aby skorzystać z dotacji, należy spełnić określone kryteria. Oto najczęstsze wymagania:
Czy program „Czyste Powietrze” obejmuje tego typu inwestycje? Program „Czyste Powietrze” nie przewiduje wsparcia na wymianę pokrycia dachowego, jednak właściciele domów mogą skorzystać z dofinansowania na poprawę termoizolacji dachu. W ramach programu można uzyskać środki na zakup materiałów termoizolacyjnych, montaż ocieplenia oraz wykończenie ocieplonej przegrody, np. przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych.
Osoby planujące modernizację dachu pod kątem efektywności energetycznej powinny skonsultować się z doradcą w lokalnym punkcie programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzić, czy ich inwestycja kwalifikuje się do dofinansowania.