Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polska popiera Gruzję w umacnianiu suwerenności

Popieramy umacnianie przez Gruzję suwerenności oraz jej stanowcze dążenie do integracji z Europą - oświadczył dziś w Tbilisi marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy Instytutu Polskiego przy Ambasadzie RP.

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/MarekKuchcinski

Jak ocenił, dzięki Instytutowi Polska będzie umacniała współpracę z Gruzją. Podkreślił, że okoliczności jego powołania były "symboliczne". "Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz 26 maja 2018 r. podjął taką decyzję - w okrągłą, stuletnią rocznicę uchwalenia wielkiej deklaracji niepodległości Gruzji" - wskazał Kuchciński.

Marszałek oznajmił, że Polska życzy Gruzji i Gruzinom "pomyślności w umacnianiu suwerenności i w stanowczym dążeniu do integracji z całą Europą". "Życzymy pomyślności i popieramy" - dodał Kuchciński.

Wcześniej marszałek złożył wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji. W drugą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2012 r., skwer w jednej z dzielnic Tbilisi otrzymał imię Lecha Kaczyńskiego. Na skwerze odsłonięto też popiersie tragicznie zmarłego prezydenta Polski.

We wtorek w programie wizyty Kuchcińskiego było również spotkanie z katolikosem-patriarchą Eliaszem II, zwierzchnikiem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Marszałkowi Sejmu podczas wizyty w Gruzji towarzyszyli parlamentarzyści - członkowie delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Gruzji: wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS) oraz posłowie Małgorzata Gosiewska (PiS), Magdalena Kochan (PO) i Bartosz Józwiak (Kukiz'15). Sejm reprezentowała także szefowa Kancelarii Agnieszka Kaczmarska.

Kancelaria Sejmu zaznaczyła, że polsko-gruzińskie relacje parlamentarne cechuje duża dynamika. Oprócz spotkań na szczeblu przewodniczących parlamentów wymienić można m.in.: wizyty studyjne na poziomie komisji oraz udział posłów i senatorów w misjach obserwacyjnych wyborów w Gruzji z ramienia Zgromadzeń Parlamentarnych Rady Europy i NATO oraz w niezależnych misjach obserwacyjnych Sejmu i Senatu. Polsko-Gruzińska Grupa Parlamentarna działa od 2005 r. i liczy obecnie 46 członków.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Marek Kuchciński #Gruzja #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo