Minister obrony wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, którym przewodzili premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Viorica Dancila.
Zacieśniamy współpracę obronną Polski i Rumunii????
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?? (@MON_GOV_PL) September 18, 2019
- - -
18 września br. minister @mblaszczak wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, którym przewodzili premierzy obu krajów: M. Morawiecki i V.Dăncila.#konsultacjePLRO
Więcej: https://t.co/AWVpw0tcKc pic.twitter.com/IOUsqlTmZD
Błaszczak przypomniał, że polscy żołnierze stacjonują w Rumunii, a rumuńscy współtworzą wielonarodowy batalion Polsce w ramach NATO-wskich inicjatyw zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance. Szef MON zaznaczył, że intencją resortów obrony obu krajów jest wspólna realizacja projektów obronnych oraz dalszy rozwój interoperacyjności wojsk Polski i Rumunii.
"Rozmawialiśmy o współpracy przemysłów zbrojeniowych, na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, na temat wspólnego przygotowania wojsk do NATO-wskiej inicjatywy gotowości wojsk i o poprawie infrastruktury dla zwiększenia mobilności sojuszniczych wojsk"
– powiedział.
Minister dodał, że zwiększenie interoperacyjności wojsk jest możliwe w kontekście współpracy transatlantyckiej Polski i Rumunii, które kupują w USA uzbrojenie.
"Rozmawialiśmy na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno Polska, jak i Rumunia kupiła system Patriot, kupiliśmy rakiety HIMARS, a więc będziemy korzystali z doświadczeń w szkoleniu wojsk do wykorzystania tych systemów"
– powiedział minister, przypominając niedawne kontrakty zbrojeniowe.
Ministrowie omówili również bieżące projekty obronne Polski i Rumunii pod egidą UE, w szczególności o koordynacji europejskich projektów obronnych PESCO z inicjatywami podejmowanymi w ramach współpracy państw członkowskich NATO. Resort podkreślił, że "celem Polski i Rumunii jest komplementarność projektów UE i NATO".
Błaszczak zaznaczył, że oba kraje współpracują również w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki. B9 to format współpracy zainicjowany przed kilku laty przez Polskę i Rumunię. Do B9 należą państwa Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie oraz Bułgaria i Rumunia.
Jednym z tematów była NATO-wska inicjatywa gotowości (4x30) zmierzająca do wydzielenia lądowych, powietrznych i morskich sił wysokiej gotowości oraz budowy zdolności do przyjęcia takiego sojuszniczego wsparcia.
"Poruszyliśmy tematy związane z NATO-wską inicjatywą gotowości wojsk i wspólnego przygotowania do tej inicjatywy. Była to kontynuacja rozmów z kwietnia tego roku w Warszawie w formacie B9"
- powiedział minister.
Dodał, że jednym z omawianych tematów była współpraca polskiego i rumuńskiego przemysłu zbrojeniowego.
"Polski przemysł zbrojeniowy posiada kompetencje, szczególnie jeśli chodzi o artylerię, których oczekują nasi partnerzy z Rumunii. Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia i obopólnego sukcesu"
– zapewnił szef MON.
Zwrócił też uwagę na znaczenie rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej obu krajów dla zwiększenia mobilności wojsk. Chodzi tu o trasę Via Carpatia i połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym