Według prognoz pogody, pierwsza, marcowa niedziela ma być jedną z najcieplejszych i najsłoneczniejszych w miesiącu! Bieg Tropem Wilczym przyniesie wiosnę w pięknym rodzinnym, sportowym stylu – 2 marca, po raz trzynasty, w setkach miejsc na całym świecie, na starcie biegu staną wszyscy, od dzieci po seniorów, od sportowców po tych, którzy sportowe buty wyciągają z szafy tylko na tą jedną okazję w roku. To cykliczne wydarzenie od 13-tu lat przypomina polskich bohaterów w sposób taki, w jaki sami Niezłomni chcieli chyba być przypominani. W upamiętnieniu weźmie udział ponad 600 miejscowości w Polsce i za granicą, a ok. 250 wydarzeń przygotowały szkoły.
Każdego roku w setkach miejsc na całym świecie, dziesiątki tysięcy biegaczy – w koszulkach z wizerunkami Inki, rotmistrza Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego, Lidii Lwow-Eberle i wielu innych wybranych spośród niemal 180 tysięcy żołnierzy antykomunistycznego podziemia – pokonuje dystans 1963 metrów, by uhonorować swoich bohaterów. To największy bieg pamięci na świecie! Ten dystans jest nieprzypadkowy: w 1963 roku zginął podczas zbrojnej walki ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Granczak ps. Laluś.
Organizatorzy Biegu (Fundacja Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Fundacja Wolność i Demokracja) przygotowali wiele nagród i niespodzianek zarówno z myślą o dzieciach jak i dorosłych biegnących w stolicy. Fort Bema zaroi się od białych koszulek z wizerunkami Danuty Siedzikówny „Inki” i rtm. Witolda Pileckiego, przestrzeń wypełnią śmiechy dzieci, dynamiczna, biegowa muzyka, oklaski i dopingujące wołania kibicujących, zabłysną wręczane finiszującym medale.
Wiele osób nie ma doświadczenia udziału w takim społecznie popularnym evencie. Nie zakosztowało tej multiplikowanej, aktywnością wielu uczestników, radości. Wspólne działanie, wspólny cel, wspólny trud i wspólny smak satysfakcji kiedy uda się pokonać wybrany dystans biegu. Ale kiedy dadzą się – ten pierwszy raz – namówić znajomym albo po prostu chęci zaspokojenia ciekawości, wracają na wydarzenie w kolejnych latach.
Rodzice pękają z dumy, kiedy ich dzieci z determinacją , której nigdy wcześniej u nich nie widzieli biegną wytrwale do mety. Nawet najmłodsi na tym biegu uczą się nie rezygnować i przełamywać małe fizyczne zmęczenia, uczą się wygrywać z samym sobą a poziom satysfakcji widać wyraźnie na szczęśliwych twarzyczkach. Młodzi biegną ze znajomymi, tworzą ekipy, paczki, mają poczucie brania udziału w czymś radosnym, a jednocześnie czymś takim bardzo na serio. Sportowcy sprawdzają pozimową kondycję, bo warszawski bieg ma pomiar czasu. A starsi mają poczucie zwycięstwa z faktu, że nie tylko wyszli z domu ale, że zrobili to w zdrowo fizycznie angażującym stylu!
Bieg Tropem WIlczym to przestrzeń do opowiedzenia młodszym o naszej, polskiej historii, o ludziach, których nie zatrzymał strach, polityczny reżim ani wizja wysokich, niesprawiedliwych i brutalnych wyroków. Byli niepokorni, uparci, skuteczni, bo robili to, w co wierzyli. Bo wiedzieli, że muszą komunistom wyszarpać tę – dopiero co wyrwaną wojnie – Polskę.
Niezłomni, Wyklęci, młodzi, piękni. Z planami, marzeniami, których nie dane im było zrealizować. Poza jednym – żeby ze wszystkich sił walczyć o wolną Polskę. Wielu z nich za oddanie polskiej sprawie, zostało zamordowanych, wielu na podstawie wieloletnich wyroków straciło zdrowie w miejscach brutalnego internowania. Wielu z nich nie ma nawet tabliczki nagrobnej ze swoim nazwiskiem. Nie są beneficjentami swojej ofiary. Wygrana z ich walki trafiła do naszych pokoleń. Dlatego udział w biegu to coś więcej niż atrakcyjne spędzenie czasu z bliskimi. To podziękowanie, które się Niezłomnym po prostu należy.
1 marca został ustanowiony przez polski Sejm w 2011 roku Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, by okazać wdzięczność i pamięć polskim partyzantom, którzy po wojnie nie złożyli broni i walczyli nadal z sowieckim okupantem.
Bieg Tropem Wilczym jest najbardziej wspólnotowym, rodzinnym i skutecznym nośnikiem takiego właśnie zbiorowego, narodowego szacunku.
Do biegu ciągle można dołączyć, zgłaszając się na: www.tropemwilczym.org
XIII edycja Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.